هنروتجربه: بهروز نورانی‌پور کارگردان مستند «A۱۵۷» که در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی مورد توجه قرار گرفت، به تازگی پروانه ساخت فیلم سینمایی «دایان» را دریافت کرده است.‌او در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از پیوستن کمال آیان نویسنده ترکیه‌ای و قطب‌الدین صادقی به فیلم سینمایی «دایان» خبر داده‌است.

بهروز نورانی‌پور با اشاره به این نکته که فیلم نامه «دایان» آماده است، توضیح داد:«فکر می کنم تا ۱۰ روز آینده بتوانیم این فیلم را کلید بزنیم، مکان‌های فیلم‌برداری این اثر هم در ترکیه و ایران است و همان طور که پیشتر گفته بودم، هیچ بازیگر ایرانی در آن به ایفای نقش نمی‌پردازد.» و درباره همکاری با کمال آیان و قطب الدین صادقی گفت:« به تازگی کمال آیان از نویسندگان سرشناس ترکیه‏ ای به عنوان مشاور فیلم‌نامه به این پروژه اضافه شده،او یکی از افرادی است که فیلم‌نامه های زیادی در ترکیه نوشنه است.قطب‌الدین صادقی هم به عنوان مشاور بازیگران به این اثر اضافه شده‌است اما قرار نیست در آن به ایفای نقش بپردازد.»

به گفته نورانی پور بخش‌هایی از این فیلم در ترکیه و بخش‌هایی در ایران فیلم‌برداری می‌شود:«با توجه به اینکه «دایان» یک فیلم جاده‌ای است بخش‌های داخلی آن در ایران و بخش‌های خارجی در ترکیه ضبط می‌شود. البته بخش‌های داخلی فیلم‌برداری هم در مناطق کردنشین مانند کردستان، آذربایجان غربی و … است و در ادامه سری هم به سوادکوه می‌زنیم. «دایان» فردای جنگ در خاورمیانه را روایت می‌کند، در واقع این فیلم درباره افرادی است که جنگ را تجربه کرده‌اند. فیلم‌برداری این فیلم در ۴۵ جلسه به پایان می‌رسد و در رابطه با معنی دایان هم باید بگویم که این نام به معنای مراقب و نگهبان است و نام هیچ شخصیتی در فیلم نیست.»