هنروتجربه: پل ورهوفن کارگردان هلندی به عنوان رییس هیات ‌داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۷ انتخاب شد.

به گزارش ورایتی دیتر کاسلیک مدیر جشنواره برلین درباره انتخاب این کارگردان گفت:« با پل ورهوفن به عنوان رییس گروه داوران، ما فیلم سازی را انتخاب کردیم که در ژانرهای مختلف در اروپا و هالیوود کار کرده است. خلاقیت جسورانه و چندوجهی او و تمایلش به تجربه‌گرایی در آثارش نمایان است.»

ورهوفن کارش را از دهه ۱۹۶۰ با سریالی در تلویزیون هلند با عنوان «فوریس» شروع کرد. «خاطرات یک جیب‌بر» که به عنوان «تجارت در تجارت» نیز شناخته می‌شود، نخستین فیلم بلند این کارگردان است. او با ساخت «سرباز پرتقال» در سال ۱۹۷۷ در سطح جهانی شناخته شد و تریلر اکشن «روبوکاپ» در سال ۱۹۸۷ از دیگر فیلم‌های مشهور او در سطح جهانی است. «ال» تازه‌ترین ساخته ورهوفن با بازی ایزابل هوپر، اولین بار در بخش مسابقه رسمی جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و با نقدهای بسیار مثبت روبرو شد. این فیلم دومین اثر برگزیده سال ۲۰۱۶ از نگاه نویسندگان و منتقدان نشریه فرانسوی کایه دو سینما و فیلم سوم منتخب نشریه بریتانیایی سایت اندساند است. این فیلم هم چنین به نمایندگی از فرانسه در بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان رقابت می‌کند.

ورهوفن و همکارانش که اسامی آن‌ها بعداً اعلام می‌شود، برنده جایزه خرس طلایی و جوایز خرس نقره‌ای شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم برلین را انتخاب می‌کنند که ۹ تا ۱۹ فوریه ۲۰۱۷ برگزار می‌شود.

سال گذشته مریل استریپ بازیگر آمریکایی رئیس ‌داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره برلین بود و مستند «آتش در دریا» به کارگردانی جانفرانکو رزی کارگردان ایتالیایی جایزه خرس طلایی جشنواره را دریافت کرد.