هنر و تجربه: شاید امسال «جکی» پابلو لارائین بتواند در اسکار خودی نشان دهد، اما این تنها فیلم این کارگردان موفق در رقابت‌های سینمایی سال ۲۰۱۶ نیست. در سوی دیگر، فیلم اسپانیولی‌زبان او با عنوان «نرودا» با بازی لوییس نِکو و گائل گارسیا برنل هم مورد توجه و استقبال منتقدان قرار گرفته است، به‌خصوص در جوایز فنیکس ۲۰۱۶ که چهار جایزه به آن تعلق گرفت از جمله بهترین فیلم و بهترین تدوین.

درام «نرودا» که نماینده‌ی سینمای شیلی در اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان هم هست، داستان پابلو نرودا (نکو) را روایت می‌کند که می‌توان او را مشهورترین شاعر معترض در شیلی پس از جنگ جهانی دوم به شمار آورد. وقتی جریان سیاسی کشور برمی‌گردد، او مجبور می‌شود پنهان شود و بازرس پلیس سرسختی با نام اسکار پلوچونو (برنل) به دنبال او می‌افتد.

سومین مراسم سالانه‌ی جوایز فنیکس هفتم دسامبر در مکزیکو سیتی برپا شد تا از بهترین آثار سینمایی کشورهای آمریکای لاتین، اسپانیا و پرتغال تقدیر شود. دیگر فیلم موفق این مراسم، درام برزیلی/ فرانسوی «آکواریس» (یا «برج دلو») به کارگردانی کلبر مندونسا فیلو بود که جوایز بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن (برای سونیا براگا) را به دست آورد.

گیرمو فِرانچِلا برای فیلم «طایفه» (پابلو تراپرو) جایزه بهترین بازیگر مرد را برنده شد و جوایز بهترین فیلم‌نامه و بهترین فیلم‌برداری هم به «گاو نئونی» – به‌ترتیب به گابریل ماسکارو و دیئگو گارسیا – رسید. جایزه بهترین مستند سال هم به «Tempestad» ساخته‌ی تاتیانا هوزو تعلق گرفت.

ایندی‌وایر •