هنروتجربه: آلفرد هیچکاک و براین دی‌پالما دو کارگردان شمایل‌واری هستند که فیلم‌های فوق‌العاده‌ای ساخته‌اند که در تاریخ سینما جایگاهی تثبیت‌شده دارند. این موضوع هم بر کسی پوشیده نیست که کارگردان «کری» طرفدار پروپاقرص هیچکاک است و در طول سال‌ها همواره از او الهام گرفته است.

در ویدئومقاله‌ جدیدی از پیت گِلدِربلام نویسنده و کارگردان با عنوان «هیچکاک و دی‌پالما: اسپلیت اسکرین کشتار»، مقایسه‌ نمابه‌نمایی بین «روانی» هیچکاک و صحنه‌هایی از فیلم‌های مختلف کارنامه‌ دی‌پالما شده است. با نگاهی دقیق‌تر به این مقایسه این موضوع خودش را نشان می‌دهد که دی‌پالما مقلد صرف هیچکاک نیست و با سبک و شیوه‌ منحصربه‌فرد خودش در واقع بیش‌تر به هیچکاک ادای دین می‌کند.

از میان فیلم‌های بلند دی‌پالما که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته‌اند می‌توان به «اشتیاق»، «فم فتال»، «کری»، «شبح بهشت»، «مأموریت: غیرممکن» و «در لباسی خیره‌کننده» نام برد. گلدربلام برای تدوین دوباره‌اش از فیلم سال ۱۹۹۲ دی‌پالما با نام «Raising Cain» (که در قالب اصطلاح به معنی «غوغا به‌پا کردن» است اما از سوی دیگر، کین یکی از نام‌های شخصیت اصلی داستان هم هست) شناخته می‌شود؛ فیلمی که امسال نسخه‌ ترمیم‌شده‌ی آن در قالب بلوری منتشر شد.

این ویدئومقاله در سایت‌های «ایندی‌وایر» و «راجرایبرت‌دات‌کام» قابل دسترسی است.

  • ایندی‌وایر