هنر و تجربه: کیانوش عیاری معتقد است با مقررات جدید وضع شده در جشنواره فیلم فجر و حذف بخشی برای فیلم‌های اول به نام نگاه نو، هوایی تازه و نگاهی نو  به این سینما وارد شود.

به گزارش  ایلنا، امسال برپایی جشنواره فیلم فجر با تغییراتی در آیین‌نامه همراه بودهاست که مهم‌ترین آن‌ها ایجاد بخشی با نام «چشم‌انداز سینمای ایران- سال ۹۶» و رقابت فیلم‌های اول در کنار بقیه آثار در بخش «سودای سیمرغ» است.

«کیانوش عیاری» از فیلم سازان مطرح سینمای ایران که در دهه شصت با کسب دو جایزه کارگردانی برای فیلم‌های «تنوره دیو» و «آن سوی آتش» تا سال‌ها جزو رکوردداران جشنواره به شمار می‌آمد، گفت: « تغییرات اخیر آیین‌نامه جشنواره را مفید می‌دانم و باید منتظر ماند و دید این تغییرات در مقررات جشنواره و بازگشت به حال و هوای جشنواره در گذشته، چقدر می‌تواند به نفع سینمای ایران باشد».

عیاری درباره تغییر شکل رقابت فیلم‌های اول در جشنواره امسال با توجه به موفقیت فیلم‌های شاخصی چون «ابد و یک روز» و «ایستاده در غبار» (دو فیلم از سه فیلم راه‌یافته بخش نگاه نو به جشنواره) در دوره گذشته، اظهار داشت: «اینکه تمام فیلم‌ها در شرایط یکسان با هم رقابت کنند، به نظر خوب و مطلوب می‌آید. شاید با مقررات جدید، نگاه نو و نفس تازه به سینما بیاید و دیگر نیازی به بخش جداگانه‌ای با نام «نگاه نو» وجود نداشته باشد و با تبعیض و طبقه‌بندی‌های مرسوم مواجه نباشیم.»

بخش ملی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر از ۱۱ تا ۲۲ بهمن ماه به دبیری «محمد حیدری» برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها: