هنر و تجربه: پدرو آلمودووار در آستانه‌ی نمایش بیستمین فیلم کارنامه‌اش در آمریکای شمالی هیچ نشانی از کم‌کاری یا بازنشستگی را در خود نمی‌بیند. این فیلم‌ساز اسپانیایی در گفت‌وگویی با نشریه‌ی «ورایتی» به بهانه‌ی نمایش «خولیتا» درباره تمایلش به دیدن فیلم‌های خودش، شیوه‌های کارش، وضعیت فیلم‌های هالیوود و… صحبت کرده است. او در مورد موضوع آخر خیلی ناامیدانه گفته است: «برای من خیلی دشوار است که سینما بروم و فیلم‌هایی را پیدا کنم که دوست‌شان دارم؛ در واقع این موضوع برای من به‌مراتب دشوارتر از گذشته شده است.»

او با این‌که اعتراف می‌کند که «شاید دارم پیر می‌شوم» اما از سوی دیگر باور دارد که «سینما در حال حاضر بدتر از گذشته شده است. به عنوان مثال، دیگر آن فیلم‌هایی را که در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ می‌دیدید نمی‌توانید در سینماها بیابید.» به نظر او انبوه فیلم‌های ابرقهرمانی واقعاً آزاردهنده شده‌اند: «از برخی جهات باید این واقعیت را پذیرفت که فناوری‌ها و پیشرفت‌های فنی عرصه‌ی فیلم‌سازی بر ضد خود سینما عمل کرده است. من پیش از  زمانی که جلوه‌های ویژه این قدر عالی و بی‌نقص نبودند، به فیلم‌های حادثه‌ای یا تعقیب‌وگریزی علاقه‌مند بودم. اما فرمت دیجیتال بخشی از آن شیفتگی را از من گرفت. آن زمان حسی از خطر وجود داشت که آدم را به هیجان می‌آورد.»

از این رو در حالی که آلمودووار جدیدترین فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای» را ندیده است اما همه چیز را از بین رفته نمی‌داند. او از فیلم‌های «سکوت» (مارتین اسکورسیزی) و «منچستر کنار دریا» (کنت لونرگن) تعریف می‌کند و می‌گوید که دوست دارد «مهتاب» (بری جنکینز) را هم تماشا کند. این اظهار نظر آلمودووار در روزهایی خبرساز شده است که چندی پیش اسکورسیزی هم نظر مشابهی را اعلام کرده بود.

ایندی‌وایر •