هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: پروژه‌ی دلی مارتین اسکورسیزی، «سکوت»، بالأخره به پایان رسید و این هفته به نمایش عمومی درمی‌آید؛ و حالا زمان آن رسیده است که این کارگردان برجسته توجهش را معطوف پروژه‌ی دیگری کند که یک بار دیگر همکاری او با لئوناردو دی‌کاپریو را رقم خواهد زد. همکاری بعدی این دو در اقتباسی از رمان اریک لارسن با عنوان طولانی «شیطان در شهر سفید: قتل، افسون و جنون در نمایشگاهی که آمریکا را دگرگون کرد» خواهد بود (یکی از تفاوت‌های ظریف عنوان پروژه‌ی سینمایی با رمان منبع اقتباس، تبدیل «شیطان» به «اهریمن» در عنوان فیلم است که آن را از حالت خاص درآورده است).

دی‌کاپریو حقوق سینمایی این رمان را در سال ۲۰۱۰ خریداری کرد و حالا پروژه‌ی «اهریمن در شهر سفید» بالأخره به جریان افتاده است. در این خصوص اسکورسیزی به «سان میدیا» گفته است: «در حال حاضر فیلم‌نامه‌ای داریم که روی آن کارهایی انجام شده است. یکی از کارهایی که در شش ماه گذشته از آن دست کشیدم تا پروژه‌ی “سکوت” به پایان برسد، گفت‌وگو درباره همین فیلم‌نامه بود. از من خواسته شده است تا در ماه ژانویه دوباره گفت‌وگوهایی داشته باشیم تا شاید بتوانیم راهی برای انجام این پروژه پیدا کنیم؛ چون واقعاً داستان فوق‌العاده‌ای دارد.»

«شیطان در شهر سفید…» در سال ۱۸۹۳ روی می‌دهد و داستان دو مرد را روایت می‌کند: دنیل اچ. برنهام، معماری که نمایشگاه جهانی ۱۸۹۳ را طراحی کرد، و دکتر اچ.اچ. هولمز، قاتل زنجیره‌ای که دویست قربانی را فریب داد و در «قلعه‌ی کشتار» به دام مرگ کشاند. هولمز که قلعه‌اش را با اتاق گاز، میز تشریح و کوره‌ای برای سوزاندن و خلاصی از شر اجساد مجهز کرده بود، اسکلت قربانیانش را برای مطالعه‌های پزشکی و علمی می‌فروخت. هنوز معلوم نیست که دی‌کاپریو کدام نقش را بازی خواهد کرد.

اسکورسیزی به حرف‌هایش این نکته را هم اضافه می‌کند که به دنبال فرصتی برای همکاری با بازیگر اسکاری، دی‌کاپریو، است: «ما خیلی با هم صمیمی شدیم و واقعاً دوست داریم با هم باشیم و وقت‌مان را سپری کنیم.» این زوج پویا، پیش از این در فیلم‌های «دارودسته‌های نیویورک»، «هوانورد»، «رفتگان»، «جزیره شاتر» و «گرگ وال استریت» همکاری کرده‌اند.

ایندی‌وایر •