هنر و تجربه: سرانجام پرونده پزشکی عباس کیارستمی و شبهه خطای پزشکی به کجا رسید؟ این سوالی است که سوال وزیر بهداشت و سوال بهمن کیارستمی پسر عباس کیارستمی هم هست. حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در گفت وگو با خبرگزاری مهر اشاره داشته است مشخص شدن پرونده پزشکی عباس کیارستمی به نفع جامعه پزشکی است و بهمن کیارستمی هم در متنی که وشته است این پرونده دیگر مختومه شده است.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرده مشخص شدن هرچه سریعتر نتیجه پرونده پزشکی زنده یاد کیارستمی به نفع جامعه پزشکی است و سوءتعبیرها و ابهامات را رفع می‌کند. وزیر بهداشت گفته است: «تاکید می کنم که ما در وزارت بهداشت دوست داریم که هرچه سریعتر در این پرونده اعلام رای شود، چرا که در مورد زنده یاد عباس کیارستمی موضوع کاملا روشن است و نیاز به زمان طولانی برای اعلام رای نیست. هرچقدر که زمان بیشتری طی شود، حاشیه های این پرونده بیشتر خواهد شد. این را هم می دانم که زنده یاد کیارستمی، خانواده اش و دوستداران این هنرمند همانطور که دوست ندارند حقی از این هنرمند ضایع شود، دوست ندارند مجازاتی مورد نظر گرفته شود که فرد یا موسسه خاصی مستحق آن نباشند.»

وزیر در پاسخ به این پرسش که برخی از هنرمندان بعد از این پرونده از طریق فضای مجازی اعتراض خود را نسبت به عملکرد خدمات درمانی مطرح می کنند، توضیح داده است: «از نظر من چنین تقابلی میان هنرمندان و جامعه پزشکی وجود ندارد و من دوست دارم هنرمندان نگاه خود را به خدمات بسیار زیادی که جامعه پزشکی و پرستاری کشور به مجموعه هنرمندان داشته اند، تغییر دهند چرا که این خدمات کم نیست و ای کاش در کنار خطاها، گاهی نیز محبت ها به تصویر کشیده و یا منتقل شود.»

و اما در متنی که بهمن کیارستمی پسر دوم مرحوم کیارستمی نوشته، آمده است: «سرانجام نتیجه کمیسیون پزشکی قانونی هم صادر شد، این گزارش به دادسرای جرائم پزشکی ارائه خواهد شد و رای نهایی توسط این دادسر صادر می‌شود. اما یک جمله از متن این گزارش برایم تامل برانگیز است: “پس از جراحی اول و بروز خونریزی، عمل جراحی دوم با تاخیر صورت گرفته است. هرچند این تاخیر صورت گرفته در درمان عوارض، تاثیری در فوت بیمار نداشته، اما در تشدید و بروز مشکلات بعدی از جمله عفونت‌های مکرر و طولانی شدن مدت بستری موثر بوده است.”
در عین حال به تازگی دکتر هاشمی وزیر بهداشت چنین گفته‌اند: “متاسفیم که شخصیت ارزشمندی چون کیارستمی را از دست دادیم و می‌توانست این اتفاق نیفتد. درباره پرونده آقای کیارستمی هم اینکه آیا واقعلا تخلف انجام شده یا خیر را قانون باید تعیین کند و این موضوع هم که آیا نسبت جرم با مجازاتی که در نظر گرفته شده، متناسب است یا خیر را هم قانون باید در موردش اظهار نظر کند.”
اگر اظهار نظر قانون را به اظهار نظر وزیر اضافه کنیم به چنین عبارتی می‌رسیم: «این اتفاق می‌توانست نیفتد هرچند قصور پزشک معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده است.» حالا پرسش این است که این اتفاق چگونه می‌توانست نیفتد اگر قصور پزشک معالج در فوت بیمار بی‌تاثیر بوده؟»