هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: از چهارشنبه‌ گذشته تا روز یک‌شنبه هشت فیلم به صورت محدود روی پرده‌ی سینماهای آمریکای شمالی رفتند که از این میان چهار فیلم استودیویی هستند و در ماه ژانویه به صورت گسترده اکران خواهند شد: «چهره‌های پشت پرده» (کمپانی فاکس قرن بیستم)، «سکوت» (پارامونت)، «روز میهن‌پرست» (لاینزگیت) و «زندگی شبانه» (برادران وارنر). اما از میان آثار مستقل و هنری سال سه فیلم از جشنواره کن اخیر به نمایش درآمدند که عبارتند از: «من، دانیل بلیک» از کن لوچ که نخل طلا را به دست آورد، «تونی اردمان» اثر مارن آده و «خولیتا» جدیدترین فیلم پدرو آلمودووار.

از سوی دیگر چند فیلم مهم سال هم که در هفته‌های گذشته نمایش‌شان شروع شده بود و موفقیت‌های قابل توجهی را به دست آورده‌اند، در این هفته بر تعداد سالن‌های نمایش‌دهنده‌شان افزوده شد تا در شرایط بهتری به فروش‌شان در گیشه ادامه دهند. از میان این فیلم‌ها باید به «لالا لند»، «منچستر کنار دریا» و «جکی» نام برد که هم‌چنان مورد توجه و استقبال سینمادوستان قرار دارند.

با این تفاسیر مشکل از جایی خودش را نشان می‌دهد که پس از این ایام لزوماً همه‌ فیلم‌های موفق در روزهای تعطیلات آخر سال با موفقیت به کارشان ادامه نمی‌دهند و پس از گذشت هفته‌های آینده، بیش‌تر فیلم‌های تازه‌ی اکران نمی‌توانند به عملکرد چشمگیرشان در گیشه ادامه بدهند و ناگهان افت قابل توجهی را تجربه خواهند کرد.

اما به این موضوع هم باید توجه داشت که سال سینمایی ۲۰۱۶ هنوز به پایان نرسیده است و دو فیلم بسیار تحسین‌شده‌یسال یعنی «پترسن» اثر جیم جارموش و «زنان قرن بیستمی» ساخته‌ مایک میلس از چهارشنبه‌ این هفته به صورت محدود روانه‌ی سالن‌های سینمای نیویورک و لس‌آنجلس می‌شوند و کارشان را آغاز خواهند کرد.

در خصوص فیلم برنده‌ نخل طلای لوچ که در چند فهرست ده فیلم برتر سال هم دیده می‌شود، هنوز هیچ گزارش فروشی ارائه نشده است. از دیگر فیلم‌های بدون آمار فروش می‌توان به «تشریح جین دو» اشاره کرد که با نقدهای مثبتی در نیویورک به نمایش درآمده و هم‌زمان در قالب «ویدئوهای درخواستی» هم در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است؛ فیلم ترسناکی که اولین نمایشش را در بخش «جنون نیمه‌شب» جشنواره تورنتو پشت سر گذاشت.

اما بالاترین فروش در میان فیلم‌های خارجی به «مسابقات کشتی» (Dangal) جدیدترین فیلم امیرخان از هند برمی‌گردد که در چهار روز و فقط با نمایش در ۳۳۱ سالن به فروش تقریبی چهار میلیون و پانصد هزار دلار دست یافت.

  • ایندی‌وایر