هنرو تجربه- کامبیز حضرتی: آیین دیدار فیلم «انتهای زمین» ساخته ابوالفضل صفاری شامگاه چهار‌شنبه هشتم دی‌ماه در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای مراسم فرود صادقی ضمن تشکر و ابراز خوشحالی از حضور سینماگران و مردم در صدوچهاردهمین آیین رونمایی گروه هنر و تجربه گفت: «خوشحالم که قرعه فال اجرای این مراسم به نام من افتاد. فیلم «انتهای زمین» ۱۰ سال پیش ساخته شده و امشب موفق می‌شویم که  آن را ببینیم. فیلم روایت ساده و جذابی را به صورت نمادین مطرح می‌کند. شخصی زادبوم خود را ترک کرده و به جنوب کشور می‌رود و در این سفر گیلگمش‌وار به دنبال مقاصد خودش است. سفر در سینما و ادبیات معانی زیادی دارد و می‌توان به سفرهای دانته، ارداویراف و گیلگمش اشاره کرد.»

او ادامه داد: «ابوالفضل صفاری توانسته است در دنیای مدرن سفر را به تصویر بکشد و جغرافیای ذهنی خودش را بنا کند که در آن جا به قول احمد شاملو موجودیت مطلق و محض است و غیاب خود حضور قاطع اعجاز را نشان می‌دهد.»

او درباره جوایز و افتخارات فیلم نیز گفت: «فیلم نخسین بار در جشنواره فجر سال ١٣٨۶ نمایش پیدا کرده است و به جز آن برنده زردآلوی طلایی بهترین فیلم جشنواره فیلم ارمنستان، برنده بهترین فیلم و بهترین بازیگری مرد از جشنواره بین‌المللی فیلم کیش و منتخب جشنواره بین‌المللی ژنو بوده است.»

آیین دیدار انتهای زمینآیین دیدار انتهای زمین

صادقی در ادامه از کارگردان فیلم دعوت کرد به روی صحنه بیاید. ابوالفضل صفاری ضمن ابراز خوشحالی از اکران این فیلم پس از گذشته یک دهه بیان کرد: « متاسفم فیلمی که تحت شرایطی سخت ساخته شده است باید بعد از گذشت این زمان طولانی به نمایش در بیاید. بیشتر از این بابت تاسف می‌خورم که در این مدت سید ابراهیم بحرالعلومی بازیگر این فیلم که مانند پدر من بود از دنیا رفت. او به ساخته شدن این فیلم بسیار کمک کرد.»

کارگردان «انتهای زمین» سپس از دختر ابراهیم بحرالعلومی خواست که درباره فیلم نکاتی را مطرح کند. او با اشاره به اینکه رفتگان در بین ما حاضرند اشاره داشت: «از ابوالفضل صفاری متشکرم که هنوز و پس از گذشت ۳ سال از رفتن پدرم یاد او را گرامی می‌دارد. پدرم این فیلم را بسیار دوست داشت و دوست دارم فکر کنم که او امشب با ما این فیلم را خواهد دید. فیلمی که من پس از ۱۰ سال دوباره به تماشای آن می‌نشینم.»

در ادامه سعید معظمی بازیگر این فیلم گفت: «افتخاری که ممکن است نصیب هر بازیگری شود صمیمیت در کار است ما در این فیلم گروهی صمیمی داشتیم و در برداشت اول بهترین خروجی کار به دست می‌آمد. اولین بار صفاری به من گفت حوصله داری با هم یک جایی برویم و این شروع سختی و کلیدخوردن مسیر فیلم بود. ما در منطقه‌ای کار کردیم که کسی برای فیلمسازی به آن مراجعه نکرده بود به همین دلیل هم محافظانی داشتیم تا کسی به ما حمله نکند. در حال حاضر بسیار خوشحالم که فیلم را با شما می‌بینم.»

بیژن سیفان نیز درباره این فیلم گفت: «زیاد درباره فیلم صحبت نمی‌کنم. فیلم بسیار زیبا است و به عنوان رابینسون کروزوئه ایرانی معروف شده. در این کار تضاد افکار یک فرد را با جامعه پیرامونش می‌بینیم.»

آرزو روشناس دستیار کارگردان نیز درباره سختی‌های تولید و ساخت انتهای زمین توضیح داد: «در این فیلم لوکیشن بسیار سختی داشتیم. با مینی‌بوس به دره می‌رفتیم و پس از عبور از یک جاده مالرو به محل فیلم‌برداری می‌رسیدیم. امیدوارم همه دوستان نتایج زحماتشان در فیلم بگیرند.»

صفاری-آیین دیدار انتهای زمینمحسنی نسب-آیین دیدار انتهای زمین

در ادامه نوبت به مسعود مهرگان رسید. او با اشاره به دعوت و برگزاری این آیین رونمایی بیان کرد: «خوشحالم که چنین مراسمی برای این فیلم برگزار شد. من در این اثر نقش حجت را ایفا می‌کردم و به دلیل بازی طبیعی و رئال این کاراکتر درفیلم سایر بازیگران نقش‌هایشان را با آن تطبیق دادند.»

در پایان مراسم ابوالفضل صفاری ضمن دعوت از حاضران برای تماشای فیلم گفت: «بایرام فضلی مدیر فیلمبرداری، ابراهیم سعیدی و مجید عاشقی تدوین، شهرام غلامپور موسیقی،  منصوره بسمل روابط عمومی این فیلم را برعهده داشتند از همه  دوستانی که امشب در کنار ما نیستند و همچنین از سید مسعود اطیابی تهیه کننده کار تشکر می‌کنم.»

در این نشست هنرمندانی چون محسن محسنی نسب، داود خیام، حامد مهدی‌زاده، علی اصغری و…حضور داشتند.

عکس:یاسمین ظهورطلب