هنروتجربه: کتایون بازیار کارگردان انیمیشن «زندگی غمبار یک بت خوشبخت» که اقتباسی از یکی از داستان‌های نرگس آبیار است، درباره روند ساخت و داستان این اثر کوتاه با خبرگزاری مهر گفت‌وگو کرده است.

بازیار با اشاره به اکران این انیمیشن در گروه سینمایی هنروتجربه می‌گوید: «این انیمیشن اقتباسی کامل از کتاب نرگس آبیار است، البته داستان این کتاب کمی جهان شمول‌تر شده است تا برای همه مردم قابل درک باشد. انیمیشن به صورت دوبعدی فیلم‌برداری شده اما بخش‌هایی از آن مانند اسپشیال افکت به صورت سه بعدی کار شده است.»

این کارگردان در خصوص داستان فیلمش توضیح می‌دهد: «داستانِ زندگی غمبار یک بت خوشبخت، در مورد یک بت کوچک در یک بتکده است، مردم این بت را بسیار می‌پرستند و برای آن ارزش و احترام قائل هستند. در این میان بت در لحظاتی جان می‌گیرد و از شرایط خود ناراضی است و دوست ندارد پرستیده شود، چرا که معقتد است باید حقیقت مطلق هستی یا خدای یگانه پرستیده شود. این بت کوچک به دنبال این است که خود را از این وضعیت نجات دهد.»

بازیار هم‌چنین به چگونگی ساخت این انیمیشن اشاره می‌کند: «این انیمیشن به مدت ۱۸ دقیقه ساخته شده است و تولید آن نزدیک به دو سال به طول انجامید. تهیه‌کنندگی این کار توسط من و امیرعابدی انجام شده است، اما سرمایه‌گذاری کار برعهده خودم بود.»

او درخصوص موفقیت‌ها و حضورهای جشنواره‌ای این انیمیشن اضافه می‌کند: «زندگی غمبار یک بت خوشبخت برای پنجمین دوره جشن خانه سینما ارسال و نامزد دریافت جایزه موسیقی شد و در این مدت شخصا برای شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی اقدام کردم و باز هم در این زمینه فعالیت خواهم کرد.»

بازیار در پایان می‌گوید: «پیش از این نیز چند انیمیشن دیگر تولید کردم و بسیار علاقه‌مند به تولید انیمیشن رئال هستم؛ چراکه مرزی بین سینما و انیمیشن است، اما بنا به دلایلی هنوز شرایط برای تولید چنین انیمیشنی فراهم نشده است.»

انیمیشن «زندگی غمبار یک بت خوشبخت» در مجموعه فیلم‌های کوتاه گروه سینمایی هنروتجربه در حال اکران است.