هنرو تجربه- کامبیز حضرتی: صدوشانزدهمین آیین دیدار گروه سینمایی «هنروتجربه» برای مستند«خونه» به کارگردانی خدایار قاقانی، شامگاه چهار‌شنبه پانزدهم دی‌ماه در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم کیوان کثیریان ضمن تشکر از حضور سینماگران و پیشکسوتان گفت: « بزرگانی از عرصه سینما و فرهنگ امشب در جمع ما حضور دارند که خدمت تک‌تک این عزیزان خیرمقدم می‌گویم و از خدایار قاقانی روزنامه‌نگار خوب دوران ما دعوت می‌کنم به صحنه بیاید و درباره مستندش توضیحاتی بدهد.»
خدایار قاقانی درباره ساخت مستند «خونه» و سختی‌های تولید آن بیان کرد: «فقط می‌توانم بگویم انسان خوشبختی هستم که توانستم روبه‌روی انسان‌های فرهیخته و درجه یک کشورم بنشینم. در این مستند از حضرت حافظ تا حضرت شهریار و محمدعلی سپانلو و همچنین از  ساموئل خاچیکیان  تا علی حاتمی حضور دارند. اگر به وطن افتخار می‌کنیم این عزیزان وطن را برای ما وطن کردند.»
او ادامه داد: «متاسفانه تعدادی از بزرگان که در فیلم حضور دارند همچون احسان نراقی، فریدون حافظی، محمدعلی سپانلو، شهین مستوفی الممالک و پرتو مهتدی اکنون در بین ما نیستند. روحشان قرین رحمت باد.»
در ادامه این مراسم داود عباسی تصویربردار، عرفان ابراهیمی صداگذار، حمید قاقانی مدیر تولید، وحید قاضی مشاور تولید و وحید قاضی تدوینگر و افشین لیاقت مشاور تدوین فیلم به صحنه آمدند. کارگردان مستند «خونه» ضمن تشکر از زحمات بی‌دریغ عوامل تولید این مستند عنوان کرد: «اگر در این فیلم زیبایی‌ای وجود دارد محصول تلاش این دوستان است و من کمترین سهم را دارم. وحید قاضی در تدوین این فیلم بسیار کمک کرد و با محبت ۱۷ دقیقه از فیلم را کوتاه کرد. همچنین افشین لیاقت که باسوادتر و لایق‌تر از من است ایده های خوبی در تدوین این فیلم به من داد.»
وحید قاضی درباره تدوین این مستند توضیح داد: «زمانی این فیلم برای مونتاژ به دست من رسید که فیلم تدوین اولیه شده بود. بعد از آن من تدوین فیلم را به عهده گرفتم و ۱۷ دقیقه را برای کمک به ریتم و روند فیلم کنار گذاشتم. من نیز از دیدن تصاویر بزرگان لذت بردم.»
سیدعلیرضا میرعلینقی پژوهش‌گر حوزه موسیقی کشور نیز با اشاره به سختی‌های تولید مستند «خونه» اشاره داشت: «احمد رضا احمدی در وصف سهراب شهید ثالث گفته است که او با هر فیلمی جانش را می‌باخت و دوباره به دستمی‌آورد. من فکر می‌کنم قاقانی هم برای به سرانجام رساندن این فیلم یک بار جان داد و زنده شد. امیدوارم کسانی که وظایفی دارند به امثال این جوانان جان تازه‌ای بدهند. در این فیلم موسیقی به اندازه تصاویر مهم است. امیدوارم از توجه به موسیقی غفلت نکنید.»
در ادامه مراسم همایون شهنواز، جهانگیر هدایت و لیلا معیری به صحنه آمدند. جهانگیر هدایت درباره دلیل حضورش در این مراسم گفت: «البته قرار نبود من در این مراسم صحبت کنم اما چون کارگردان هر دستوری که در صحنه می‌دادند را رعایت می‌کردم فکر کردم دعوت برای این مراسم نیز ادامه حضور من در فیلم است. حضور من در این فیلم جالب بود. به نظر من عمارت قدیمی میرزا حسن مستوفی الممالک خانه نیست بلکه قصر است.  اما امروزه متاسفانه خانه آقا خراب شده است. پروانه‌هایی که در سقف این خانه قدیمی وجود دارد قسمت بزرگی از تاریخ ایران است.»
لیلا معیری نیز در صحبت کوتاهی اشاره داشت: «تشکر می‌کنم از همه کسانی که به ساخت این فیلم کمک کردند امیدوارم این مستند بتواند در جهت نجات این خانه از خرابی نیز موثر باشد.»

شهنواز-آیین دیدار خونهآیین دیدار خونه

در ادامه این آیین رونمایی نوبت به همایون شهنواز رسید. او نیز ضمن گرامی داشتن چهره‌هایی که در بین ما نیستند اما یادشان در این مستند با ما است تصریح کرد: «زمانی که بعد از فیلم‌برداری از کارگردان خداحافظی کردم در پاگرد خروجی دیدم که کسبه بازار تمام دوروبر عمارت را به صورت انبار بنکداری درآورده‌اند. با خودم فکر کردم چه بلا و آفتی به ساختمان‌های گلوبندک نازل شده است که امروز جز خانه مستوفی‌الممالک را نداریم. فکر می‌کنم این روحیه کاسبکاری به تخریب این بناها و معماری تهران کمک کرده است. معماری‌ای که هیچ تجانسی با پیشینه تاریخی و فرهنگی ما ندارد. امیدوارم این فیلم تذکری باشد تا به فکر تهران باشیم.»
در ادامه این مراسم ناصر ملک‌مطیعی با تشویق بی‌امان حضار به روی صحنه آمد. این بازیگر پیشکسوت در صحبت کوتاهی عنوان کرد: «من به دلیل سابقه شناسنامه‌ای‌ام می‌توانستم از روی صندلی خودم از شما تشکر کنم اما خواستم روی صحنه بیایم تا در مقابل خودتان و در حضور شما مردم مهینم تعظیم کنم. بیش از یک ماه است که درگیر آنفولانزا هستم و بیماری قوت و توان من را گرفته است. امشب هم با وجود ترافیک شدید از کرج خودم را به این مراسم رساندم.»
ملک مطیعی اضافه کرد: «مسئولان لازم است دستی به سرو روی بناهای قدیم بکشند. من نمی‌دانم چرا این شانس نصیب من شد تا در این مستند باشم. شاید به این دلیل که ۵۰ سال در ونکی زندگی کردم که به دست مستوفی‌الممالک ساخته شده  و یا به این خاطر که با نوه‌های او دوستی و آشنایی دارم. ایرانی هرکجا که باشد به جاهای قدیمی رفته و دنبال هویت خود است.خوشحالم که توانستم در این جمع فرهیخته چند کلمه‌ای صحبت کنم.»
در ادامه و درحالی که ناصر ملک‌مطیعی بر روی صحنه قرار داشت رضا درستکار نکاتی درباره اهمیت و جایگاه این بازیگر در سینمای کشور گفت. درستکار با اشاره به اینکه ابن‌عربی معتقد است خلقت توسط خداوند و انسان صورت می‌گیرد بیان کرد: « اگر بخیل نباشیم هرکسی که  نکته‌ای فرهنگی را انتقال می‌دهد پیام‌آور عصر خویش است. ملک‌مطیعی شناسنامه و هویت بصری ما است. او ۶۵ سال پیش وارد سینمای ایران شد و از یک ستاره به یک فوق ستاره تبدیل شد اما سال‌های ممنوعیت او از سال‌های فعالیتش در سینما بیشتر است .»
این منتقد افزود: «هنوز بسیاری از بازی‌های ناصر ملک‌مطیعی در کاکو، قیصر و… دیده نشده است. او از شمایل‌های هنری ما بود و هر بادی که وزید خدشه‌ای به آن‌ها وارد نکرد. اگر بگویم ملک مطیعی قطعه‌ای از تاریخ ما است اغراق نکرده‌ام. امیدوارم این شرافت در همه ما پیش بیاید که از قلندر سینمای ایران عذرخواهی کنیم.»
در پایان مراسم کیوان کثیریان ضمن دعوت از حاضران برای تماشای فیلم گفت: «کسانی در فرهنگ ما و سینمای ما وجود دارند که اگر مدتی هم نبینیم‌شان از قدر و منزلت آن‌ها کم نمی‌شود و گستره نفوذشان در قلب‌های مردم و مخاطبان وجود دارد. آن‌ها که ما را از دیدن ناصر ملک‌مطیعی محروم کردند خودشان به وجود او افتخار می‌کنند و دوست دارند عکس یادگاری با ایشان بگیرند.»
از دیگر مهمانان این آیین دیدار می‌توان به احمد محیط طباطبایی، علی ملاقلی‌پور، جعفر صانعی مقدم ،محمد سلوکی و… اشاره کرد.