هنر و تجربه: فیلم‌ساز مؤلف یونانی، یورگوس لانتیموس، امسال با نامزدی کالین فارل در رشته‌ی بهترین بازیگر مرد یک فیلم موزیکال یا کمدی(!) به خاطر بازی در «خرچنگ»، برای دومین بار در کارنامه‌ی عجیب و متمایزش، بخشی از فصل جوایز شد؛ اولین بار زمانی بود که لانتیموس با «دندان نیش» (۲۰۰۹) به فهرست نهایی نامزدهای بهترین فیلم خارجی‌زبان راه یافت و همه را غافلگیر کرد.

در «خرچنگ» که جایزه بهترین فیلم‌نامه‌ی انجمن منتقدان فیلم لس‌آنجلس را هم برنده شد، فارل در نقش مرد شکم‌گنده و غم‌زده‌ای بازی می‌کند که او را به یک هتل می‌فرستند و ۴۵ روز وقت دارد تا شریک تازه‌ای برای زندگی‌اش پیدا کند؛ و اگر موفق به این کار نشود او را به حیوانی به انتخاب خودش تبدیل می‌کنند. فارل پیش از این درباره همکاری جدیدش با لانتیموس در فیلمی با عنوان «کشتن گوزن مقدس» گفته که «خرچنگ» در مقایسه با آن به مانند فیلمی برای کودکان است! و آن را با یک کلمه توصیف کرده بود: «جانفرسا».

کالین فارل در طول فعالیت‌هایش از راه سختی به این موضوع پی برد که هر فیلمی یک رسیک به شمار می‌رود؛ چون حتی موفقیت پروژه‌های سینمایی پرهزینه هم در جلب تماشاگران تضمین‌شده نیست. از این رو، وی می‌کوشد بدون هر گونه انتظار خاصی با هر فیلم تازه‌ای روبه‌رو شود چون واقعاً نمی‌شود چیزی را پیش‌بینی کرد: «من هیچ انتظاری ندارم، فقط امیدوارم همه چیز خوب پیش برود و موفق شویم.» او در گفت‌وگوی تازه‌اش در ادامه عنوان کرده است: «در واقع با در نظر گرفتن فیلم‌های قبلی کارنامه‌ی لانتیموس، بازی در “خرچنگ” در مقایسه با بیش‌تر فیلم‌هایی که در آن‌ها بازی کرده‌ام، ریسک کم‌تری بود. لانتیموس علاقه‌مند به مکاشفه در این موضوع است که انسان بودن به چه معناست؛ در تنهایی، در آن‌چه به‌واسطه‌ی الگوها و مشاهده می‌آموزیم، در پیروی ما از قواعد یا شکستن آن‌ها، در این‌که قواعد در خدمت ما هستند یا این‌که بدخدمتی می‌کنند و به زیان ما هستند.»

کالین فارل پس از این در فیلم جدید سوفیا کوپولا دیده می‌شود که برداشت تازه‌ای از رمان تامس کالینِن با عنوان «مسحور» است. او در این فیلم نقشی را در کنار نیکول کیدمن و کرستن دانست بازی می‌کند که سال‌ها پیش در ۱۹۷۱ کلینت ایستوود در فیلم دان سیگل بازی کرده است.

ایندی‌وایر•