هنر و تجربه: زک گالیفیاناکیس، بازیگر، نویسنده و استنداپ کمدین آمریکایی مستندی ساخته با عنوان «دموکراسی برای فروش» که در آن نگاهی انداخته است به تعیین غیرمنصفانه‌ی حوزه‌های انتخاباتی (به منظور برتری حزب، نژاد یا یک گروه خاص، و در نهایت پیروزی در انتخابات) در ایالت محل زندگی‌اش کارولینای شمالی. این فیلم در اصل به عنوان قسمتی از مستندهای «EPIX» با عنوان «آمریکای تقسیم‌شده» تولید شد و تهیه‌کنندگی آن توسط کامن، نورمن لیر و شاندا رایمز انجام شده است.

نمایش عمومی محدود «دموکراسی برای فروش» از ماه سپتامبر آغاز شد اما حالا طبق گزارش «نیوز آبزرور» قرار است این فیلم در ماه‌های ژانویه و فوریه در سراسر کارولینای شمالی روی پرده برود. گالیفیاناکیس در این مستند از سیاست‌های تغییرشکل‌یافته در ایالات محل زندگی‌اش می‌گوید و این‌که چه‌گونه ثروت چند نفر بر دموکراسی چیره شد.

در بخشی از این مستند که در فضای مجازی قرار گرفته است، مارگارت دیکسن، سناتور سابق ایالت کارولینای شمالی، می‌گوید: «مردم احساس می‌کنند کنترل از دست‌شان خارج شده است که واقعاً هم از برخی جهات همین طور است. حوزه‌بندی‌های انتخاباتی نگران‌کننده است. امیدوارم به زمانی برگردیم که رأی‌دهندگان، قانون‌گذاران را انتخاب کنند، نه این‌که قانون‌گذاران به‌واسطه‌ی تقسیم حوزه‌های انتخاباتی، دست به گزینش رأی‌دهندگان بزنند.»

ایندی‌وایر •