هنر و تجربه: فیلم‌نامه‌ی تریلر تحسین‌شده‌ی سال ۱۹۹۵ دیوید فینچر با عنوان «هفت» با بازی‌های برد پیت و مورگان فریمن توسط اندرو کوین واکر نوشته شد که در آن زمان می‌خواست جرمایا چِچیک فیلم را کارگردانی کند. اما چچیک فیلم دیگری را در ذهن داشت و به واکر گفت که پایان‌بندی این نسخه را تغییر بدهد.

«هفت» همان طور که می‌دانیم با تحویل بسته‌ای حاوی سر همسر کارآگاه میلس به پایان می‌رسد. واکر نمی‌خواست فیلم چنین پایان‌بندی داشته باشد اما پس از خروجش از پروژه، خیلی اتفاقی نسخه‌ی اصلی فیلم‌نامه به دست دیوید فینچر رسید. واکر در گفت‌وگوی تازه‌ای به «هالیوود ریپورتر» چنین توضیح داده است: «فینچر برای کارگردانی ابراز علاقه کرد و در این خصوص به سر داخل بسته‌ی پستی اشاره کرد. این‌جا بود که ما گفتیم نه اشتباه شده است و نسخه‌ی اولیه را برای تو فرستادیم. اما پس از ارسال نسخه‌ی بازنویسی‌شده، فینچر گفت که علاقه‌ای به آن ندارد و با این پایان متفاوت، فیلم را کارگردانی نخواهد کرد.» واکر در ادامه در توصیف شخصیت و همکاری‌اش با فینچر چنین افزود: «او یکی از آن آدم‌های نادری است که نهایت احترام را برای اثر و مصالحی قائل است که به دستش می‌رسد. از این رو، او کسی نیست که طرح یک خانه را به او بدهی و بعد بگوید باید آن را به یک قایق بدل کنی.»

واکر در پایان درباره همکاری‌های بعدی‌اش با فینچر از جمله در فیلم‌های «بازی» و «باشگاه مشت‌زنی» این طور حرف‌هایش را به پایان رسانده است: «تک‌تک این همکاری‌ها با فینچر، بهترین تجربه‌هایی است که یک فیلم‌نامه‌نویس می‌تواند انتظارش را داشته باشد و از این بابت من خیلی خوش‌‌اقبال هستم.»

ایندی‌وایر •