هنروتجربه: در شرایطی که شمارش معکوس برای برگزاری جشنواره فیلم فجر سی و پنجم آغاز شده است، مطالب مرتبط با فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه، بخش عمده‌ای از اخبار رسانه‌های فرهنگی و هنری را به خود اختصاص داده است.

«خانه / اِوْ» از جمله فیلم‌هایی است که به نمایندگی از گروه هنروتجربه در این دوره از جشنواره شرکت کرده و با فیلم‌های دیگر به رقابت می‌پردازد. اصغر یوسفی‌نژاد کارگردان سینما در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره فیلم سینمایی «خانه / اِوْ» می‌گوید: «این فیلم به زبان ترکی است اما زیرنویس فارسی دارد. ما به اقتضای شرایط این اثر را به زبان ترکی تولید کردیم و ظاهرا کار اشتباهی نیز نکرده ایم زیرا دوستان فارسی‌زبان ما هنگامی که این فیلم را با زیرنویس تماشا کردند، ارتباط خوبی با آن برقرار کردند. داستان «خانه» که یک فیلم ۷۸ دقیقه‌‌ای است در یک خانه بدون مقطع زمانی روایت می‌شود به این صورت که این فیلم برپایه سکانس‌های طولانی است و رویکردی اجتماعی دارد.»

وی با اشاره به اینکه تمام صحنه‌های این فیلم در تبریز و آذربایجان شرقی ضبط شده است، اضافه می‌کند: «دوست دارم هنرمندان از فرهنگ‌های مختلف در کشور ما با اتکا به داشته‌های خود بتوانند فیلم بسازند و این چنین نباشد که برای ساخت یک فیلم مجبور باشند به تهران سفر کنند. من هم با ساخت «خانه» به دنبال گفتن همین موضوع بودم، اینکه لزوما احتیاجی نیست که برای ارائه یک اثر، با فرهنگی که نمی‌شناسیم سر و کار داشته باشیم. به همین منظور من با افرادی کار کردم که آنها را درک می‌کردم و با زبانشان آشنا بودم. به جز صداگذار این اثر همه عوامل از دوستان تبریزی و آذربایجان شرقی بودند و من می‌دانستم که دوستانم به خوبی کار خود را بلدند و می‌توانند از عهده ساخت این فیلم بر بیایند.»

از دیگر اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه، می‌شود به یادداشت محمدرضا درویشی بر روی فیلم «نفس» اشاره کرد که امروز دوشنبه ۲۷ دی در روزنامه اعتماد منتشر شده است.

محمدرضا درویشی، موسیقیدان که به تازگی به تماشای فیلم سینمایی «نفس» نشسته است، نقطه نظر مثبتی نسبت به این فیلم سینمایی داشته است و در یادداشت خود عنوان کرده است:

«موجودات را در ارتباط با هستی نسبتی است. ما انسان هستیم و هستی به اعتبار ما هر چه باشد خواه‌ناخواه در نسبت‌های مختلفی نسبت به آن قرار می‌گیریم. بعضی نسبت به آن در موضع بی‌اعتنایی هستند. اینان در غفلتند از آنچه در طبیعت و هستی می‌گذرد و از همه مهم‌تر نسبتی با عشق ندارند. بعضی در موضع انفعال هستند و تسلیم، اینان به طبیعت و عشق نیز عنایتی ندارند اما نسبت به روزمرّگی در غفلت نیستند و روزمرگی خوب و فربهی دارند. بعضی خود را در مقام فراموشی می‌گذارند نسبت به بی‌اعتنایی و انفعال و خود را در ذات طبیعت و عشق، باز می‌یابند. این قبیل آدم‌ها، اهل خطر کردن هستند و بشریت مدیون آدم‌هایی است که در حوزه‌های علم، حقوق، دین و اخلاق خطر کرده‌اند و طبیعت و عشق را ستوده‌اند و خود بخشی از طبیعت و عشق شده‌اند. فیلم «نفس» یک نفس عمیق است از خیال؛ هنر خیال است، کشف خیال است، خیالی که به واقعیت بدل می‌شود. این با علم فرق دارد. علم در پی کشف قوانین طبیعت است، هنر در پی کشف خیال است که آن را به واقعیت بدل کند. این واقعیت چیزی جز نشان دادن لایه‌های عشق نیست. فیلم «نفس» لایه‌های مختلفی از عشق و خیال آدمیان را به ظرافت باز می‌کند و به واقعیت بدل می‌کند. گاه دیدن برخی خیال‌های به واقعیت بدل شده تلخ است؛ چه باید کرد. در مسیر تبدیلات، تلخ و شیرین جا عوض می‌کنند اما عشق جایش با چیزی عوض نمی‌شود، گرچه مردم پیراهن‌های مختلفی بر تن می‌کنند. فیلم «نفس» عمیقا یک فیلم عاشقانه است.»

فیلم‌نت نیوز  نیز از حضور فیلم سینمایی «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام‌بیگی در نهمین جشنواره فیلم خاورمیانه و شمال آفریقا «صوفیه بلغارستان» خبر داده است.شبنم مقدمی، رضا بهبودی، مرتضی یونس‌زاده، باران ابراهیمی و علیرضا آرا بازیگران اصلی فیلم هستند که هم‌اکنون در گروه سینمایی هنروتجربه در حال اکران است.