هنروتجربه: جشنواره فیلم‌های ایرانی در پراگ، یکشنبه شب (۲۶ دی/۱۵ ژانویه) با اهدای جایزه خود به فیلم «والدراما» ساخته عباس امینی به کار خود پایان داد.

 این جشنواره که به مدت شش روز در مرکز جمهوری چک برگزار شد، طی هفته آینده به مدت دو روز در شهر برنو و سه روز هم در شهر براتیسلاوا پایتخت اسلواکی ادامه دارد. به گزرش خبرگزاری مهر، جشنواره فیلم‌های ایرانی که به ششمین دوره خود رسیده، هر سال رشد قابل توجهی را تجربه کرده و از سوی تماشاگران با اقبال بیشتری روبه‌رو شده‌است.

داوران بخش مسابقه امسال شامل رخشان بنی اعتماد، رونالد برگان منتقد و یان ماکولا تهیه کننده از میان ده فیلم بخش مسابقه، فیلم «والدراما» را به عنوان بهترین فیلم جشنواره امسال برگزیدند. «والدراما» اولین ساخته عباس امینی که نخستین بار در جشنواره برلین نمایش داشت، داستان پسر نوجوانی را روایت می‌کند که شبیه کارلوس والدراما، فوتبالیست معروف کلمبیایی است طی حوادثی مجبور می شود به تهران بگریزد.

مجید برزگر تهیه کننده و تدوین‌گر فیلم که در این جشنواره حضور داشت، این جایزه را دریافت کرد و ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره به دلیل توجه به فیلم های مستقل گفت:« هیات داوران با مهربانی این جایزه را به این فیلم اهدا کردند، اما همه فیلم‌هایی که اینجا هستند به هر حال لیاقت این جایزه را داشتند. این انتخابی است که می‌تواند کمک کند به ادامه مسیر این کارگردان جوان.»

«اژدها وارد می‌شود،«فروشنده»، «ممیرو» از دیگر فیلم‌های بخش مسابقه این جشنواره بودند. در بخش خارج از مسابقه نیز  فیلم‌های«ناهید»، «خشم و هیاهو»،و «من» به نمایش درآمدند. در بخش سینمای مستند فیلم «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی با حضور خود فیلم‌ساز نمایش داده‌شد.

بخش نمایش‌های ویژه هم به فیلم «مثل یک عاشق» ساخته عباس کیارستمی  اختصاص داشت که به یاد او در اختتامیه به نمایش درآمد. فیلم «خواب تلخ» ساخته محسن امیریوسفی در این جشنواره هم نمایش ویژه جداگانه‌ای داشت.