هنر و تجربه: تیئری فرمو، مدیر هنری و نماینده‌ی جشنواره فیلم کن و ماریون کوتیار، بازیگر تحسین‌شده و برنده جایزه اسکار، در مراسم آینده‌ی جوایز لومیر (معادل فرانسوی جوایز گلدن گلوب) مورد تقدیر و قدردانی قرار می‌گیرند. آکادمی لومیر که از اعضای مقیم پاریس مطبوعات خارجی تشکیل شده است، در جریان بیست‌ودومین دوره‌اش که سی‌ام ژانویه برگزار خواهد شد، جوایز افتخاری‌اش را به فرمو و کوتیار تقدیم خواهد کرد.

کوتیار بعد از کسب انواع و اقسام جایزه‌ها (از سزار و بفتا گرفته تا گلدن گلوب و اسکار) با درخشش در نقش ادیث پیاف در فیلم «زندگی گل سرخ» (۲۰۰۷)، با برخی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین فیلم‌سازان جهان همکاری کرد، از جمله مایکل مان (دشمنان مردم)، وودی آلن (نیمه‌شب در پاریس)، کریستوفر نولان (تلقین و شوالیه تاریکی برمی‌خیزد)، استیون سودربرگ (شیوع)، جیمز گری (مهاجران)، برادران داردن (دو روز، یک شب)، خاویر دولان (فقط پایان دنیاست) و رابرت زمِکیس (متحد).

تیئری فرمو هم که از سال ۲۰۰۰ به عنوان مدیر هنری جشنواره فیلم کن انتخاب شده، از سوی آکادمی لومیر این طور معرفی و شایسته‌ی تقدیر شناخته شده است: «او ذائقه‌ی گلچین‌کننده‌ای دارد که از سینمای مؤلف ناب تا فیلم‌های جریان اصلی را شامل می‌شود و از نظر ژانری هم از مستندها تا انیمیشن‌ها را در بر می‌گیرد.» فرمو علاوه بر این، میراث و اهمیت سینمای کلاسیک را به اهالی این رویداد سینمایی گوشزد کرد و بخش کلاسیک‌های کن را راه‌اندازی کرد. او به‌تازگی مستندی با عنوان «لومیر!» را هم ساخته است که ۲۵ ژانویه در سینماها به نمایش درخواهد آمد. کتاب «Selection Officielle» هم اخیراً از او منتشر شده است.

  • ورایتی