هنر و تجربه: طبق آمار و ارقام منتشرشده از سوی «کام‌سکور» فروش فیلم‌ها در سینماهای روسیه و درآمد حاصل از گیشه در سال ۲۰۱۶ با رشدی نه‌ونیم درصدی همراه بوده است و فروش کلی ۴۹ میلیارد روبلی (معادل ۷۲۷ میلیون دلار) را برای سینمای روسیه به ارمغان آورده است. در این بین، انیمیشن تحسین‌شده‌ی «زوتوپیا» پرفروش‌ترین فیلم شد و بیش از ۲۸ میلیون دلار فروخت. فیلم‌های «زندگی پنهان حیوانات خانگی»، «ددپول» و «جوخه‌ی انتحار» هم به‌ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های سال قرار گرفتند.

تولیدهای سینمای روسیه ۱۷/۸ درصد از فروش کل سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داده‌اند و دو فیلم روسی در میان بیست فیلم پرفروش سال دیده می‌شوند. فیلم زیرژانر فاجعه‌ی نیکولای لِبِدِف با عنوان «گروه پرواز» پرفروش‌ترین فیلم روسی بوده و با فروشی ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری در جایگاه پنجم فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های سال قرار گرفته است.

فیلم حماسی تاریخی آندری کرافچوک با نام «وایکینگ» هم با فروشی نزدیک به بیست میلیون دلار در جایگاه دهم فهرست قرار گرفته است و هم‌چنان نمایشش ادامه دارد. یکی از دلایل اصلی موفقیت این فیلم، فروش جهانی‌اش در اولین هفته‌ی سال نوی میلادی در چهار کشور دیگر است که البته آمریکا در زمره‌ی آن‌ها نیست. این اتفاق باعث شد تا بعضی از کارشناسان اقتصادی درباره این موفقیت چشمگیر اظهار نظر کنند و نه‌فقط آن را برای این فیلم خاص، بلکه برای صنعت سینمای روسیه مثبت ارزیابی کنند.

ورایتی •