هنر و تجربه: مایکل مان هرگز کارش با فیلم‌هایش تمام نمی‌شود. «دزد»، «شکارچی انسان» و «آخرین موهیکن‌ها» همه نسخه‌های کارگردان دارند و سال گذشته هم مان آخرین فیلمش با عنوان «کلاه‌سیاه» را پس از واکنش‌های منفی و عدم استقبال تماشاگران به‌کل زیرورو کرد و در نهایت نسخه‌ای کاملاً تازه و متفاوت را در «BAM Rose Cinemas» به نمایش درآورد (البته هنوز هیچ حرفی در خصوص عرضه‌ی این نسخه در فضای مجازی و شبکه‌ی نمایش خانگی به میان نیامده است).

مایکل مان دیروز به بهانه‌ی ۷۵مین سالروز تولد محمدعلی کلی، نسخه‌ی تازه‌ای از فیلم «علی» (۲۰۰۱) را در حالی عرضه کرد که پیش از این در سال ۲۰۰۴ نسخه‌ی کارگردان آن و بعدتر، نسخه‌ای تلویزیونی از فیلم پخش شده بود! او در سال ۲۰۱۵ به «کولایدر» گفته بود: «من برای تلویزیون نسخه‌ای از “علی” را تدوین دوباره کردم که واقعاً آن را دوست دارم و می‌خواهم آن را در قالب بلو.ری ارائه دهم. جالب است که ریتم این نسخه‌ی طولانی‌تر بهتر است. اصلاً فیلم کامل‌تری است و به‌مراتب دراماتیک‌تر.»

به هر حال نسخه‌ی جدیدی که کمپانی سونی عرضه کرده است، «علی: نسخه‌ی یادبود» نام دارد و ۱۵۱ دقیقه است. نسخه‌ی اکران «علی» ۱۵۷ دقیقه بود و نسخه‌ی کارگردانش ۱۶۵ دقیقه. مان درباره  نسخه جدید «علی» به «ددلاین» گفته است: «فکر نمی‌کنم هرگز به فیلمی مانند “مخمصه” دست بزنم اما با گذر زمان به این احساس و نتیجه رسیدم که این فیلم خوب پیش نمی‌رود و می‌توانم آن را بهتر کنم.» تردیدی نیست که مان می‌کوشد به نسخه‌ای از هر نظر ایده‌آل برسد، اما باید این موضوع را هم در نظر گرفت که سال‌ها از نمایش این فیلم می‌گذرد و بعضی وقت‌ها بد نیست مان هم از سایر هم‌قطارانش پیروی کند و قید دستکاری فیلم‌های قدیمی‌اش را بزند.

پلی‌لیست •