هنر و تجربه: جدیدترین فیلم‌های ترنس مالیک، ورنر هرتسوگ، پل ورهوفن، بن ویتلی، فرانسوا اوزو و الیویه آسایاس در زمره‌ی آثاری قرار گرفتند که ماه آینده در جشنواره فیلم گلاسکو روی پرده خواهند رفت. جشنواره گلاسکو که در سال‌های اخیر دائم رشد کرده است، در این دوره، ۳۱۰ رویداد و نمایش بیش از ۱۸۰ فیلم از ۳۸ کشور جهان را در برنامه‌ی خود دارد، از جمله نه فیلم که اولین نمایش جهانی‌شان را تجربه می‌کنند، سه فیلم که برای اولین بار در اروپا به نمایش درمی‌آیند و ۶۵ فیلم که اولین نمایش خود را در انگلیس پشت سر خواهند گذاشت.

همان طور که پیش از این اعلام شده بود، جشنواره با اولین نمایش اروپایی درام ایرلندی جان باتلر با عنوان «اهریمن خوش‌سیما» – که برای اولین بار ماه سپتامبر گذشته در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو روی پرده رفت – افتتاح می‌شود. فیلم اختتامیه هم درام زندگینامه‌ای «خشمگین از معمولی بودن» به کارگردانی رابرت مالن انگلیسی است که اولین نمایش جهانی‌اش است.

«سندرم برلین» (کیت شورتلند) که تصویرش را در بالای خبر می‌بینید و اولین نمایش جهانی‌اش در ساندنس خواهد بود، مستند بسیار موفق و تحسین‌شده‌ی رائول پک با نام «من کاکاسیاه تو نیستم» که اولین نمایش جهانی‌اش را در تورنتو پشت سر گذاشت، «دیگر سوی امید» (آکی کوریسماکی) که اولین نمایش جهانی‌اش در برلین است، و «نمک و آتش» ورنر هرتسوگ، از دیگر فیلم‌هایی هستند که اولین نمایش‌شان را در بریتانیا تجربه می‌کنند.

«او» (ورهوفن) که جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی‌زبان را برد، «خریدار شخصی» (آسایاس)، «آتش آزاد» (ویتلی)، «بهترین آن‌ها» (لونه شرفیگ)، «فرانتس» (اوزو) و «سفر زمان: سفر زندگی» (مالیک) نیز اولین نمایش‌های خود در اسکاتلند را در جشنواره گلاسکو تجربه خواهند کرد. سیزدهمین دوره‌ی جشنواره فیلم گلاسکو از ۱۵ تا ۲۶ فوریه برگزار می‌شود.

ورایتی •