هنروتجربه: حادثه تلخ فروریختن ساختمان پلاسکو و زیرآوار ماندن شماری از آتش‌نشان‌های فداکار کشورمان، از صبح دیروز (پنج شنبه ۳۰ دی) مردم ایران را در ماتمی بزرگ‌ فرو برده‌‌‌است. هنرمندان کشورمان نیز در واکنش‌ به این فاجعه با آسیب‌دیدگان همدردی کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی از فداکاری آتش‌نشان‌ها نوشت:«سانحه هولناک فروریختن ساختمان عظیم پلاسکو در شهر تهران، تابلویی آمیخته از رنج و درد و فداکاری را ترسیم کرد که در نوع خود بی‌سابقه است. نابودی یکباره ساختمانی مرتفع که از نمادهای تجارت و تولید پایتخت ایران در دهه‌های اخیر است، خسارات سنگین جانی و مالی به بار می‌آورد و فداکاری تکان‌دهنده ده‌ها آتش‌نشان بی ادعا، رنگی زیبا بر این تابلوی پر خون و آتش می‌پاشد.‌ اکنون ملت ایران و انسان‌های دیگر نقاط جهان، دلشان نگران سرنوشت تک تک این امدادرسانان پرافتخار است.‌خداوند روح آتش نشانان شهید را غریق رحمت خویش فرماید و ان شاء الله با تلاش خستگی ناپذیر امدادرسانان، سایر عزیزان که زیر خروارها خاک محبوس‌اند، به سلامت بیرون آیند.»

محمدعلی کشاورز بازیگر پیشکسوت با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود از فداکاری آتش نشانان تقدیر کرد: «این عزیزان را که می‌بینم امید در جانم جوانه می‌زند.  این‌که هنوز آدم‌هایی هستند که چشم شان را روی ناملایمات می‌بندند و جان‌شان را در مشت‌شان می‌گیرند و ایثار را مشق می‌کنند.
کاش کسی اسم آتش نشان‌ها را به جان‌فشان تغییر دهد.
ای کاش حواس‌مان بیشتر به قدیمی‌ترین برج تهران بود تا در آستانه پنجاه و سه سالگی‌اش شاهد سوختن و فروپاشی آن نبودیم.‌و سهم‌مان از نفس‌های آخر این برج فیلم گرفتن با موبایل‌مان نبود. شاید اگر تنها یکی، دو نفر قید فیلم گرفتن از این فاجعه تلخ را می‌زدند مسیر امداد رسانی برای یک ماشین و نجات جان انسانی هموارتر می‌گشت. همیشه حضور در صحنه بهترین کار نیست. گاهی باید صحنه را به دست اهل فن داد تا آن ها بتوانند کنترل اوضاع را به دست بگیرند. در کنار آتش‌نشان‌های جان‌فشان قلبم برای کسبه‌ای می‌تپد که دو ماه مانده به شب عید جلوی چشم‌شان اندوخته‌هایشان بر باد رفت. نکند در میان این شلوغی آن‌ها را از یاد ببریم.»

رضا کیانیان نیز با انتشار یادداشتی در صفحه اجتماعی خود همه را در فروریختن ساختمان پلاسکو سهیم دانست: «خیلی خوب به یاد دارم پیش از انتخابات شورای شهر تهران، جناح‌های سیاسی دنبال یارگیری و یارکشی بودند! تلاش می‌کردند تا با معرفی چهره‌ها، جای پای خودشان در شورای شهر محکم کنند. به من هم زنگ زدند تا کاندیدای شورای شهر شوم! من عذرخواهی کردم و نپذیرفتم. چون شورای شهر جای من نیست! چرا که من تخصصی در مدیریت شهری و شهرداری و شهر سازی و… ندارم. قاعدتاً عضو شورای شهر باید دارای این تخصص‌ها باشد تا بتواند امور شهر را به خوبی نظارت و مدیریت کند!
اما ما مردم تهران، بی‌توجه به تخصص‌شان به آن‌ها رأی دادیم. در واقع، ما در فرو ریختن ساختمان پلاسکو سهیم هستیم! ما با ازدحام در برابر ساختمان فرو ریخته، در مرگ جان باختگانی که می‌شد نجات‌شان داد سهیم هستیم، چون به خاطر حضور بی مورد ما در امداد رسانی تأخیر شد و مردند.‌ پیش از این‌که به دیگران انتقاد کنیم به خودمان نگاه کنیم. الان چند تا ساختمان در شرایط پلاسکو در تهران و شهرهای بزرگ ما وجود دارد؟!‌ و ما بی‌خیال آن‌هاییم! چند تا ساختمان در همین شرایط ساخته شده؟! و در حال ساخت است و ما بی‌خیالیم!؟»

فرهاد ورهرام مستندساز و پژوهش‌گر با انتشار مطلبی با تیتر «تهران، شهر بی‌دفاع» از لزوم توجه به نقش هشداردهنده سینمای مستند در پیشگیری از چنین حوادثی اشاره داشت:« ده سال قبل در مجموعه‌ای [بیست شب] به تهیه‌کنندگی اُرد عطارپور برای شبکه چهار تولید شد که سه فیلم آن به نام‌های «تهران چند درجه ریشتر» کار پیروز کلانتری، «وارونگی» کار روبرت صافاریان و «گذر شهر بر آب» کار فرهاد ورهرام به سه معضل مهم تهران (زلزله، آلودگی هوا و آب) پرداخته بود.
فیلم «تهران چند درجه ریشتر» ظاهراً یک‌بار در تلویزیون نمایش داده شد و در چند جشنواره موفقیت کسب کرد و بعد به دست فراموشی سپرده شد. این مجموعه می‌توانست سرآغاز تولید تعدادی فیلم از معضلات شهری باشد. بعدها فیلم‌های زیادی از تهران ساخته شد که بیشتر آن‌ها نگاهی نوستالژی به شهر داشتند، میدان‌ها، سینماها، قبرستان، مجسمه‌ها و … که بسیار ارزشمند هم بودند.
هرچند مدت شهرداری نزدیک به زمانی خاص به صرافت سفارش تولید فیلم می‌افتد که خوبی‌اش این است تعدادی مستندساز درگیر کار می‌شوند. اما سؤال این است کاربرد این فیلم‌ها چیست؟ آیا فیلم «تهران چند درجه ریشتر» و «وارونگی» به‌جز ویژگی‌های ساختاری آن نمی‌توانست وجدان مسئولان را نسبت به اتفاقاتی که در آینده به وقوع می‌پیوندد بیدار کند؟ آیا مسئولان شهری نمی‌دانند که تهران شهری است بی‌دفاع؟ شهری که با ریزش برف و باران، یک راهپیمایی، آتش و زلزله و دیگر حوادث طبیعی و غیرطبیعی ناتوان و عاجز است. سال‌هاست که کارشناسان، شهرداری را از گودبرداری زمین، ساختن ساختمان‌های بلندمرتبه بر حذر می‌دارند و در مقابل شهرداری با افتتاح هر پروژه با صرف صفت عالی (عمیق‌ترین، بلندترین، پرپیچ ترین، بزرگ‌ترین در خاورمیانه) پروژه‌های خود را افتتاح می‌کند.
اگر مسئولان شهرداری در عوض تولید فیلم‌های تبلیغاتی و نصب بنرها با هزینه‌های کلان و با شعارهای نازل در جهت مصرف آب‌وهوای سالم و قوانین شهروندی و نصیحت‌های عامیانه به اهمیت سینمای مستند در جهت آموزش، هشدار، پیش‌بینی حوادث توجه کمی می‌کرد و در تکثیر و نمایش آن‌ها در وسایل ارتباط‌جمعی و یا مدارس و سالن‌ها کمر همت می‌بست، امروز ما شاهد فروریختن ساختمان پلاسکو و جان باختن تعدادی از مأموران آتش‌نشانی شریف نبودیم.»

بهزاد خورشیدی طراح و گرافیست هم با طراحی یک پوستر به آتش‌نشان‌های فداکار ادای دین کرد. بر روی این این پوستر جمله «مرز شجاعت و عشق ، تنها یک قدم است» نوشته شده‌است.

محمد حیدری دبیر جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر هم با انتشار یادداشتی ضمن ابراز همدردی، از لغو مراسم رونمایی از پوسترهای جشنواره فیلم فجر که قرار بود امروز(جمعه اول بهمن) برگزار شود، خبر داد: «حادثه فروریختن قدیمی‌ترین ساختمان بلند رتبه ایران که منجر به از دست دادن تعدادی از فرزندان این مرز و بوم گردید، باعث جریحه دار شدن قلوب مردم ایران و هنرمندان شده‌است.
جشنواره فیلم فجر خود را متعلق به مردم می‌داند و برای مردمی که جشنواره را از آن خود می‌دانند، احترام فراوانی قائل است، ما خود را در غم از دست دادن مردم و آتش نشانان فداکار شریک می‌دانیم و اعلام می‌کنیم آیین رونمایی از پوستر جشنواره و مجموعه آثار مردمی سی‌و پنجمین جشنواره فیلم فجر در روز جمعه یکم بهمن ماه به نشانه احترام به آلام مردم برگزار نمی‌شود.
لازم می‌دانم از هنرمندان و همکاران جشنواره که تلاش کردند، روز جمعه یکم بهمن ماه برنامه‌ای در خور احترام به هنر ایران برگزار شود، تشکر کنم و از هنرمندان و مهمانان گرامی بخواهم برای تسلی خاطر جامعه، هرجا که نیاز بود حضور بهم رسانیم. چرا که ما هنرمندان مردمیم و جشنواره ما جشنواره‌ای برای مردم است.»

پرویز پرستویی با انتشار عکسی ازغیرت آتش نشانان نوشت:« درود به شرف‌تان آتش‌نشانان عاشق و جان بر کف و غیور. تسلیت به خانواده‌های آتش نشانان عاشق و آرزوی سلامتی برای بازماندگان این سانحه بزرگ و تلخ……»

اشکان خطیبی، سیماتیرانداز، نیکی کریمی، بهرام رادان و الهام پاوه‌نژاد هم از هنرمندانی بودند که در صفحه اجتماعی خود از این حادثه نوشتند.

گروه هنروتجربه هم به نوبه خود از تلاش آتش‌نشان‌های فداکار کشورمان قدردانی می‌کند.