هنر و تجربه: رابرت ردفورد به‌تازگی اعلام کرده است که جشنواره فیلم ساندنس در طول زمان ریاست‌جمهوری دانلد ترامپ، مأموریتش را تغییر نخواهد داد. در عوض، انستیتو غیرانتفاعی ساندنس که یکی از فعالیت‌هایش برگزاری این رویداد سینمایی است به تعهد و هدفش در خصوص حمایت و تربیت هنرمندان جوان ادامه خواهد داد و رویکردی مخالفت‌آمیز را در دستور کار قرار نمی‌دهد.

ردفورد در نشست مطبوعاتی افتتاحیه‌ی جشنواره ساندنس امسال در این مورد گفت: «ما از سیاست دوری می‌کنیم؛ و تمرکزمان بر داستان‌هایی باقی می‌ماند که هنرمندان روایت می‌کنند… ما در نقش طرفدار یا مخالف ظاهر نمی‌شویم.» دیروز در دومین روز جشنواره ساندنس، ترامپ کارش را به عنوان رییس‌جمهور آمریکا آغاز کرد. امروز هم راه‌پیمایی اعتراضی در پارک سیتی ترتیب داده شده، اما انستیتو ساندنس نقشی در سازماندهی این رویداد ندارد. این در حالی است که صنعت سینما و ترامپ در ماه‌های اخیر مشکل‌های بسیاری با هم داشتند و بارها در برابر هم موضع گرفته‌اند. البته ردفورد پیش از این خیلی کلی درباره دوره ریاست‌جمهوری ترامپ گفته بود: «رییس‌جمهورها می‌آیند و می‌روند. پاندول تاب می‌خورد و جلو و عقب می‌رود. همیشه این طور بوده است و خواهد بود.»

نشست مطبوعاتی افتتاحیه‌ی ساندنس، فرصتی برای ردفورد و همراهانش از جمله مدیر جشنواره جان کوپر و مدیر اجرایی انستیتو ساندنس کری پوتنام فراهم می‌کند تا از تأثیر چشمگیری بگویند که ساندنس در معرفی و عرضه‌ی فیلم‌سازان و محفلی برای شیفتگان سینمای مستقل داشته است. با این وجود، مراسم حال‌وهوای سیاسی خودش را حفظ کرد و به عنوان نمونه، فیلم‌سازانی مانند سیدنی فریلند و دیوید لوئری روی صحنه به ردفورد ملحق شدند که در لابراتوار ساندنس شرکت کردند و از برنامه‌های این انستیتو برای به سرانجام رساندن پروژه‌های‌شان استفاده کرده‌اند. این هنرمندان به این موضوع اشاره کردند که در پی پیروزی غیرمنتظره و ناراحت‌کننده‌ی ترامپ، به دنبال دراماتیزه کردن داستان‌های متفاوتی خواهند بود.

لوئری در بخشی از حرف‌هایش گفت: «به عنوان یک فیلم‌ساز شما صاحب یک تریبون هستید. هر فیلمی سیاسی است و فکر می‌کنم مهم است که درباره مسائلی بیندیشیم که در شرایط فعلی برای ما اهمیت دارند. به نظرم مهم است که درباره چیزهایی بگوییم و فیلم بسازیم که باید به آن‌ها پرداخته شود.» هر دو کارگردان مذکور گفتند که علاقه‌ای به آموزش و پیام‌رسانی ندارند اما بر این باورند که هنرمندان در بازتاب دوران زندگی‌شان مسئولیت دارند.

گزارش‌های منتشر شده در خصوص طرح‌های ترامپ برای تعطیلی صندوق سرمایه‌گذاری فدرال هم بخشی از صحبت‌های نشست مطبوعاتی ساندنس را به خودش اختصاص داد. کری پوتنام در این مورد گفت:‌ «این موضوع بیش‌تر بیانیه‌ای درباره خود هنر است که به نظرم نه‌فقط برای فیلم‌سازان یک مسأله‌ی جدی است بلکه برای همه‌ِی مردم اهمیت دارد و در اصل یک مسأله‌ی انسانی است. این موضوع به آزادی بیان برمی‌گردد و این‌که هنرهای مختلف چه نقشی را در زندگی ما انسان‌ها بازی می‌کنند.»

ورایتی •