هنر و تجربه: جشنواره بین‌المللی فیلم گوتنبرگ که مهم‌ترین جشنواره سینمایی کشورهای اسکاندیناوی (حوزه نوردیک) و یکی از جشنواره‌های سینمایی بزرگ اروپا به شمار می‌آید از هشتم بهمن (۲۷ ژانویه) تا هجدهم بهمن (ششم فوریه) در گوتنبرگ دومین شهر بزرگ سوئد برگزار می‌شود. در این جشنواره چهار فیلم ایرانی در بخش‌های مختلف به نمایش درمی‌آیند.

«وارونگی» (بهنام بهزادی) در بخش منتخب فستیوال‌ها، «رفتن» (نوید محمودی) در بخش صداهای جدید، «زندان زنان» (منیژه حکمت) در بخش فیلم‌های گذشته و مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه» ساخته سیف‌الله صمدیان درباره دوست هنرمند درگذشته‌اش عباس کیارستمی به همراه فیلم ۱۶ دقیقه‌ای «مرا به خانه‌ام ببر» کیارستمی که در بخش ماستر به نمایش درمی‌آیند تمام حضور سینمای ایران در این جشنواره هستند. سال گذشته فیلم «احتمال باران اسیدی» در بخش صداهای جدید این جشنواره نمایش داده شد.

جشنواره گوتنبرگ در سی بخش مختلف برگزار می‌شود و جوایز اژدهای بهترین فیلم نوردیک، بهترین فیلم مستند نوردیک (از ۲۰۱۳ به بعد)، بهترین فیلم نوردیک به انتخاب تماشاگران، بهترین مستند سوئدی، بهترین فیلم بلند (به انتخاب تماشاگران)، جایزه اینگمار برگمان و جایزه اژدهای استعداد نوین از جمله جوایز اصلی این جشنواره به شمار می روند. همچنین امسال در بخش ویژه‌ای شش فیلم از برادران داردن نمایش داده می‌شوند.

«سیرانوادا» ساخته کریستی پویو، «در راه کهکشان راه شیری» از امیر کوستوریتسا، «ابدیت» تران آن هونگ، «مرگ در سارایوو» ساخته دنیس تانوویچ، «افتر ایمیج» از آندژِی وایدا، «شهر بی‌پایان» ساخته الخاندرو خودروفسکی و «شبکه» از کیم کی دوک تعدادی از فیلم‌های بخش استادان هستند که در کنار آن‌ها در یک سانس دو فیلم از کیارستمی و درباره کیارستمی نمایش داده می‌شوند. مستند ۷۶ دقیقه‌ای «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه» سیف‌الله صمدیان در ادامه تور جشنواره‌ای خود در گوتننبرگ در کنار فیلم تجربی ۱۶ دقیقه‌ای «مرا به خانه‌ام ببر» عباس کیارستمی قرار گرفته است. در این فیلم کوتاه جلوه هایی از زیبایی های کوچه های قدیمی در جنوب ایتالیا به تصویر کشیده شده است.

جشنواره گوتنبرگ از سال ۱۹۷۹ راه‌اندازی شد و سال گذشته این جشنواره مجموعا ۳۰ هزار بیننده داشت که در ۱۰۳۱ نمایش به دیدن ۴۵۰ فیلم از سراسر دنیا نشستند. این جشنواره به خاطر بازار فیلم نوردیک در اروپای شمالی اهمیت تجاری نیز دارد و امسال چهلمین دوره برگزاری آن است.

برچسب‌ها: