هنر و تجربه: لیئا رِمینی که از نُه‌سالگی عضو کلیسای ساینتولوژی بود، حدود چهار سال پیش خودش را از بند این کلیسا رها کرد. این بازیگر پس از ترک این فرقه‌ی جنجالی و بحث‌انگیز، همواره تجربه‌هایش را با دیگران سهیم شده و نه‌فقط در کتاب خاطراتش «آشوبگر: هالیوود به‌جامانده و ساینتولوژی» بلکه به‌تازگی در مجموعه‌ی مستند پرسش‌وپاسخی «لیئا رمینی: ساینتولوژی و عواقب» در این مورد صحبت کرده است.

در جدیدترین قسمت از این مجموعه‌ی مستند، مایک ریندر (یکی از مدیران اجرایی رده‌بالای سابق این فرقه) از این موضوع پرده برداشته است که جان تراولتا از او خواست تا فیلم‌نامه‌ی «داستان عامه‌پسند» (کوئنتین تارانتینو، ۱۹۹۴) را بخواند و پس از تأیید او بود که تراولتا بازی در این نقش را پذیرفت: «وقتی تارانتینو به سراغ تراولتا آمد، او که تردید داشت از من خواست نگاهی به فیلم‌نامه بیندازم و نظرم را به او بگویم. او باید نقش یک آدم‌کش معتاد به هرویین را بازی می‌کرد. به همین خاطر من گفتم: “فکر می‌کنم نباید این نقش را بازی کنی.” واقعاً چه مشاوره‌ای دادم؛ باید مدیر برنامه‌ها می‌شدم!»

ساینتولوژی برای پنهان‌‌کاری درباره مسائل داخلی‌اش مشهور است اما چنین داستان‌هایی که از زبان اعضای سابق بازگو می‌شوند، تازگی ندارند. تراولتا در نهایت برای درخشش در این نقش، نامزد دریافت جایزه اسکار شد و کارنامه‌ی او را وارد مسیر جدیدی کرد.

ایندی‌وایر •