هنر و تجربه: مت اسپایسر فقط چند فیلم کوتاه ساخته بود که فیلم‌نامه‌ی «اینگرید به غرب می‌رود» را برای مدیر برنامه‌هایش فرستاد و روزی باخبر شد که آبری پلازا می‌خواهد نقش اصلی فیلمش را بازی کند. در واقع پلازا آن قدر شیفته‌ی فیلم شده بود که کمک کرد تا بازیگرانی مانند الیزابت اولسن و اوشیا جکسن جونیور هم وارد پروژه شوند. همه چیز به‌آرامی پیش رفت و تولید فیلم هشت ماه پس از ارسال فیلم‌نامه آغاز شد. اما این تازه شروع دردسرها بود! پس از حادثه‌ی آتش‌سوزی و نابودی کامل یکی از دکورهای فیلم، فیلم‌برداری برای یک روز تعطیل شد؛ و علاوه بر این اتفاق‌های کوچک و بزرگ دیگری هم روی داد، از جمله برخورد خود اسپایسر با یک در شیشه‌ای که به شکل حیرت‌انگیزی از آن جان سالم به‌در برد.

اما همه چیز به یک پایان خوش ختم شد: کمپانی «نئون» کم‌تر از ۴۸ ساعت پس از اولین نمایش فیلم در بخش رقابت آثار دراماتیک آمریکایی جشنواره ساندنس حقوق پخش آن را با رقمی قابل قبول خرید. البته همه چیز واقعاً به همان سادگی نیست که به نظر می‌رسد. با این‌که «اینگرید به غرب می‌رود» اولین فیلم بلند اسپایسر است اما او و مکس وینکلر فیلم‌نامه‌ای با نام «تشریح پرآب‌وتاب موجودات زنده» نوشته‌اند که در فهرست سیاه فیلم‌نامه‌ها قرار گرفته است (اصلاً همین موضوع باعث شد تا او صاحب یک مدیر برنامه شود!). اسپایسر تهیه‌کننده‌ی فیلم جدید وینکلر با عنوان «گل» هم هست که زوئی دویچ و کاترین هان در آن بازی کرده‌اند.

«اینگرید به غرب می‌رود» یک کمدی سیاه است که نگاهی به دنیای آدم‌های به‌شدت درگیر در رسانه‌های اجتماعی می‌اندازد. اینگرید (پلازا) زن جوان آشفته‌ای است که دل‌مشغولی شدیدی به فرد تأثیرگذاری با نام تیلر (اولسن) در اینستاگرام پیدا می‌کند. او راه طولانی را پشت سر می‌گذارد و در نهایت با تیلر دوست می‌شود. اما رفتارهای آزاردهنده و حتی خطرناکی در پیش است. در این خصوص اسپایسر و همکار نویسنده‌اش دیوید برنسن اسمیت گفته‌اند که پس از تبادل داستان‌هایی درباره کسانی به ایده‌ی ساختن این فیلم رسیده‌اند که از سبک و زندگی افراد محبوب‌شان در اینستاگرام تقلید می‌کنند. اسپایسر در این مورد می‌گوید: «تبادل این داستان‌ها به بحث گسترده‌ای درباره اینستاگرام و تأثیرش بر فرهنگ ما انجامید. من واقعاً به هیجان آمده بودم و می‌خواستم فیلم‌نامه‌ای بر اساس آن‌چه بنویسم که در حال حاضر در جامعه‌ی ما رخ می‌دهد و تأثیر مستقیم فضای مجازی بر نوع زندگی و تفکر ماست.»

اسپایسر در پایان حرف‌هایش هم گفته است که امیدوارست تماشاگران بتوانند با شخصیت اینگرید، با وجود بعضی از رفتارهای آزاردهنده‌اش، ارتباط برقرار کنند: «امیدوارم تماشاگران در طول فیلم، احساس اینگرید را درک کنند و در پایان از میزان همراهی و هم‌ذات‌پنداری‌شان با این شخصیت‌ها غافلگیر شوند.»

ایندی‌وایر •