هنروتجربه: نشست مطبوعاتی جشنواره سی‌و پنجم فیلم فجر با حضور محمد حیدری دبیر و مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره صبح امروز(سه شنبه پنجم بهمن) برگزار شد. نشستی که بخش عمده زمان آن به پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران حاضر در جلسه گذشت و موضوعاتی از قبیل مشکلات پیش آمده در سایت فروش اینترنتی بلیت‌ها، تغییرات در برگزاری جشنواره و تعداد فیلم‌های بخش مسابقه و مسائل اتفاق افتاده برای چند فیلم خاص از جمله «کاناپه» و «امپراتوری جهنم»، فیلم‌های هنروتجربه موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفتند.

نشست مطبوعاتی از ساعت ده صبح با قرائت قرآن شروع شد و مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره سی و پنجم جلسه را با ذکر یاد و نام آتش نشان‌های شهید آغاز کرد. محمد حیدری دبیر جشنواره در صحبت‌هایی کوتاه پیش از آغاز پرسش و پاسخ، از تغییرات عمده امسال جشنواره گفت: «فیلم اولی‌ها سال گذشته حضور موفقی داشتند و حضور جوان‌ها در سینمای ایران پررنگ و پررنگ تر شد و در این شرایط دیگر معنایی نداشت، بخشی به عنوان فیلم اول داشته باشیم. سال گذشته هم چندفیلم از بین فیلم اولی‌ها را بین فیلم‌های بخش مسابقه هم شرکت دادیم.»

حیدری سپس از گروه هنروتجربه تشکر کرد که همکاری ویژه‌ای برای فراخوان جشنواره سی‌و پنجم انجام دادند: «۸۵ فیلم ابتدا در گروه هنروتجربه بررسی شدند و فیلم‌های پیشنهادی این گروه به هیات انتخاب داده شد و در نهایت ۴۴ فیلم برگزیده ماحصل هنروتجربه و فیلم‌های اول و سینمای حرفه‌ای ما بوده است.»او در ادامه گفت: «امیدوارم در سال آینده بخش هنروتجربه به فراخوان اضافه شود و این آثار در بخش مسابقه حضور پیدا کند.»

حیدری هم‌چنین به ۱۱ فیلم بخش مستند اشاره کرد و گفت:« گفت‌وگوهایی در میان بوده تا بخش مستند هم در این ۴۴ فیلم گنجانده شود، چون سینمای ایران، سینمای ایران است و مستند و غیر مستند ندارد. امیدوارم سال آینده بخش مستند در بخش چشم انداز سینمای ایران قرار بگیرد.»

بحث مشکلات سامانه فروش بلیت یکی از محورهای بحث محمد حیدری بود و در سوالات خبرنگاران نیز بارها مطرح شد. حیدری صحبت درخصوص این مشکل را با عذرخواهی آغاز کرد:«به خاطر مشکلاتی که برای سامانه فروش بلیت پیش آمد عذرخواهی می‌کنم. این سامانه توسط شرکت معتبری پیشنهاد شد و جلسات متعددی در طول شش ماه با آن‌ها داشتیم و کارشناسان سینما و مسئولان خانه سینما این سامانه را بررسی کردند اما متاسفانه همان روز اول با مشکل روبه‌رو شدیم و سرعت این سامانه کند بود. ۱۵ هزارنفر ثبت نام کرده اند که با پیامک به آن‌ها اطلاع رسانی می‌شود تا بلیت‌هایشان را حضوری دریافت کنند. این اتفاق ظرف امروز و فردا می‌افتد.»

دبیر جشنواره  در پاسخ به سوالی درباره فیلم «کاناپه» ساخته کیانوش عیاری، صحبت‌های روزهای قبل را تکرار کرد و حل مشکل این فیلم را منوط به تصمیم گیری مراجع بالاتر دانست: «فیلم کاناپه به کارگردانی کارگردان خوب سینمای ایران کیانوش عیاری مورد ارزیابی قرار گرفت اما مشکل این فیلم در توان تصمیم‌گیری ما نبود و شورای عالی نظارت و شورای پروانه نمایش باید درمورد آن تصمیم بگیرند.» حیدری هم‌چنین اضافه کرد:«دوست نداریم برای آقای عیاری و فیلم «کاناپه» مشکلی پیش بیاید و امیدوارم شاهد اکران عمومی «کاناپه» باشیم.»

محمد حیدری-نشست مطبوعاتی (1)

حیدری در پاسخ به سوال‌هایی درباره فیلم «هجوم» شهرام مکری و سایر فیلم‌هایی که در جشنواره غایب هستند نیز تکرار کرد:« فیلم‌ها با توجه به محتوا، موضوع و کیفیت انتخاب شده‌اند و جز هیات انتخاب کسی درباره انتخاب فیلم‌ها نظری نداده اما تاکید کرد همه ما تابع قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم و فیلم‌هایی که فرم جشنواره را پر کرده‌اند هم تابع قوانین بوده‌اند.»

او همچنین در خصوص مشکلاتی که سال‌های قبل در برج میلاد وجود داشته و صحبت‌های خصوصی او با رسانه‌ها مبنی بر این‌که از سال بعد جشنواره برای مطبوعات در محلی غیر از برج میلاد برگزار خواهد شد نیز گفت: «هرسال بار زیادی به برج میلاد وارد می شود و درخواست‌های متعددی برای صدور کارت داریم. خود شما انتقاد داشتید که برج میلاد مکان تخصصی برای دیدن آثار است اما وقتی بیش از ۴۰۰۰ تقاضا داریم چکار می شود کرد. ما از سال گذشته پردیس‌های ملت را به عنوان کاخ مردمی اعلام کردیم تا باری از برج میلاد برداریم. می‍‌خواهیم کسانی که کارت می‌گیرند در شرایط بهتر و آرامش بیشتری به دیدن آثار بنشینند.»

حیدری در ادامه این نشست، از برنامه‌های هنروتجربه برای نمایش فیلم‌های منتخب این گروه در خانه هنرمندان و پردیس چارسو خبر داد و افزود:« جلسات نقد و بررسی برای فیلم‌های این گروه توسط خود گروه هنروتجربه برگزار می‌شود.»

او درباره بیانیه انجمن منتقدان و مسائلی که پس از اعلام اسامی داوران این دوره جشنواره رخ داد نیز توضیح داد: «با شورای مرکزی انجمن منتقدان جلساتی داشتیم و آنها ۵ نفر را معرفی کردند تا یکی از آنها در داوری حضور داشته باشند. ما در بخش سودای سیمرغ هم از آقای اکبر نبوی دعوت کردیم و به نظرم به همه عزیزان احترام گذاشتیم. باید توجه داشته باشیم که جشنواره سیاست های خودش را دارد و در انتخاب داوران تنها دبیر جشنواره تصمیم نمی گیرد. قضاوت و داوری کار سختی است و به همین دلیل تشکر می کنم از داورانی که پذیرفتند تا فیلم های امسال را قضاوت کنند.»

دبیر جشنواره فیلم فجر در مواجهه با این پرسش که به دلیل انتخابات ریاست جمهوری جشنواره امسال محافظه کارانه تر شده است؟ گفت: «با توجه به شاخصه هایی که فیلم ها دارند، توجه نکردیم که با توجه به شرایط سیاسی کشور انتخاب شوند اما یادمان باشد که امسال سال حساسی است و دو انتخابات در پیش داریم. باید مراقب باشم از سینما در فضای سیاسی سوءاستفاده نشود. این را توجه کنیم که سینمای ما متعلق به مردم است و بهتر است فیلم ها را ببینیم و بعد درباره آنها قضاوت کنیم.»