هنر و تجربه: ام. نایت شیامالان که در ایالات متحده برخی او را استاد ژانر وحشت می‌دانند، باز هم در گیشه خودی نشان داد و با فیلم جدیدش با عنوان «گسستگی» در صدر جدول فروش هفتگی قرار گرفت. البته این هفته گیشه هم تکانی خورد و در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته‌ی میلادی، فروش کل بهتری به دست آمد. دلیل این موضوع هم کاملاً مشخص است: تماشاگران وقتی با فیلم(های) به‌کل متفاوتی روبه‌رو می‌شوند از آن‌ها استقبال می‌کنند.

«گسستگی» که از سوی منتقدان هم تحسین شده و در سایت معتبر «متاکریتیک» به امتیاز میانگین خوب ۷۶ از صد بر اساس نظر ۱۰ منتقد دست یافته است، با بودجه‌ای نُه میلیون دلاری تولید شده است. این فیلم با نمایش در ۳۰۳۸ سالن به فروشی کمی بیش از چهل میلیون دلار رسید. به هر حال درآمد کل گیشه در این هفته به رقمی حدود ۱۲۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال گذشته پیشرفتی ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد.

«گسستگی» فیلم ترسناک روان‌شناختی است که جیمز مک‌اِووی، آنیا تیلرجوی و بتی باکلی در آن بازی می‌کنند و داستان مردی را روایت می‌کند که دچار گسستگی شخصیتی (Split Personality) یا همان بیماری چندشخصیتی است و ۲۳ شخصیت متفاوت دارد. این فیلم از نظر تماتیک می‌تواند به عنوان دنباله‌ای بر دیگر فیلم شیامالان با نام «شکست‌ناپذیر» (۲۰۰۰) تلقی شود.

ایندی‌وایر •