هنر و تجربه: سال گذشته بود که «منچستر کنار دریا» در اولین شنبه از برگزاری جشنواره ساندنس برای نخستین بار به نمایش درآمد؛ و حالا انگار همان افسون و شور و استقبال درباره درام تاریخی «مادبوند» به کارگردانی دی ریس روی داده است؛ فیلمی درباره دو خانواده در دهه‌ی ۱۹۴۰ و دلتای می‌سی‌سی‌پی که تا امروز یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های به نمایش درآمده در این رویداد سینمایی است.

موفقیت «مادبوند» باعث پیش‌بینی‌هایی شده است که بعضی گویای عقد قراردادی هشت‌رقمی پس از جنگی تمام‌عیار برای تصاحب حقوق پخش آن است. البته با وجود تمام ارزش‌های فیلم، موضوع و خشونت اثر باعث آزار و اذیت گروهی از تماشاگران شده است و در پایان فیلم برخی از تماشاگران سالن نمایش را ترک کرده‌اند. هنوز تا برگزاری اسکار ۲۰۱۸ سیزده ماه باقی است، اما «مادبوند» از جمله آثاری است که از همین حالا گمانه‌زنی‌هایی را برای موفقیت در فصل جوایز سال آینده به همراه آورده است چون مثل «منچستر کنار دریا» روایتی سنجیده و خوش‌ساخت است با بازی‌هایی فوق‌العاده و مثال‌زدنی.

دی ریس که در سال ۲۰۱۱ هم با اولین فیلمش «منفور» به جشنواره ساندنس آمده بود، درباره فیلمش در نشست‌ پرسش‌وپاسخ چنین توضیح داد: «به نظرم داستانی آمد درباره شخصیت‌های زن فوق‌العاده. برای همین تصمیم گرفتم نبرد در خانه را در کنار نبرد بیرون از خانه قرار دهم و آن‌ها را در کنار هم به تصویر بکشم. علاوه بر این، والدین مادربزرگم در مناطق روستایی جنوب کار می‌کردند و هر دو پدربزرگم در جنگ جهانی دوم جنگیده بودند. این فیلم درباره تابعیت است، آن هم در شرایطی که دیگر نمی‌شود به خانه و زادگاه بازگشت.»

  • ایندی‌وایر