هنر و تجربه: الکس گیبنی، مستندساز اسکاری، برای فیلم جدیدش بر زندگی راجر اِیلس، رییس و مدیرعامل سابق «فاکس نیوز»، تمرکز کرده‌است. گیبنی که متخصص ساختن فیلم‌هایی درباره سوژه‌های بحث‌انگیز و جنجالی است از جمله کلیسای ساینتولوژی«شفاف‌سازی»، ویکی‌لیکس «ما اسرار را می‌دزدیم» و سوءاستفاده‌ جنسی مقام‌های کلیسا «میا ماکزیما کولپا: سکوت در خانه‌ خدا)»؛در گفت‌وگویی با هالیوود ریپورتر تأیید کرد که در حال کار روی فیلمی درباره ایلس است اما جزییات خاصی از این پروژه را برملا نکرده‌است: «به طور طبیعی درباره کاری که انجام می‌دهم، چیزی برای گفتن ندارم.»

راجر ایلس که کارش را به عنوان تهیه‌کننده در تلویزیون محلی آغاز کرد، خیلی زود مشاور رسانه‌ای سلسله‌ای از رییس‌جمهورهای جمهوری‌خواه شد از جمله ریچارد نیکسن، رانلد ریگان و جرج اچ‌دبلیو بوش، و پس از آن در سال ۱۹۹۶ «فاکس نیوز» را پایه‌گذاری کرد و مدیرعامل آن شد. او در سال ۲۰۱۶ پس از ادعای آزار و اذیت جنسی از سوی دو اخبارگوی این شبکه، یعنی گِرِچِن کارلسن و مِگین کِلی، از سمت خود استعفا داد. پس از آن بود که گزارشی از مشاوره و کمک ایلس به دانلد ترامپ برای پیروزی کمپین انتخاباتی‌اش منتشر شد اما از سوی گروه تبلیغاتی ترامپ تکذیب شد.

سقوط ایلس سوژه‌ داغی را برای سینماگران فراهم کرده است. علاوه بر مستند گیبنی، فیلمی هم درباره رسوایی اخلاقی او در دست تولید است که چارلز رندالف، نویسنده‌ فیلم مستقل تحسین‌شده‌ «رکود بزرگ» (آدام مک‌کی، ۲۰۱۵) قرار است فیلم‌نامه‌اش را بنویسد. یک مجموعه‌ تلویزیونی کوتاه هم بر اساس کتاب زندگینامه‌ای ایلس به قلم گابریل شرمن با عنوان «بلندترین صدا در اتاق» در دستور تولید قرار گرفته است.

  • گاردیئن