هنروتجربه- کامبیز حضرتی: فیلم سینمایی«مکان» به کارگردانی سید مهدی احمدپناه اولین تجربه سینمایی این کارگردان تئاتر است. او این فیلم را با تهیه‌کنندگی امیرشهاب رضویان و همراهی بازیگران تئاتر کلید زده‌است. در این فیلم ماجرای چند نوجوان که به دنبال جایی برای تفریح در یک شب هستند، دنبال می‌شود. فیلم «مکان» نگاهی اجتماعی و آمیخته به طنز دارد و در بخش غیررقابتی هنروتجربه جشنواره سی‌وپنجم فیلم به نمایش درمی‌آید. 

پیش از ساخت فیلم «مکان» شما در تئاتر فعالیت زیاد و  پررنگ‌تری داشته‌اید. همکاری با بچه‌های آموزشگاه هیلاج و امیر شهاب رضویان در ساخته شدن این فیلم چه نقشی داشت؟ به‌خصوص که رضویان تهیه کننده این فیلم است.
البته که هنوز هم در تئاتر فعالیت می‌کنم و فکر نمی‌کنم هیچ وقت بتوانم تئاتر را کنار بگذارم. در مورد همکاری با امیر شهاب رضویان باید بگویم که بعد از آن که ایشان به دیدن یکی از اجراهای صحنه‌ای ما آمدند از نزدیک با ایشان آشنا شدم. و با توجه به روحیه تجربه گرا و حمایت کننده‌ای که دارند به نظرم بهترین گزینه برای تهیه‌کنندگی این فیلم بودند و ایشان هم لطف کردند و امکان تولید این فیلم را فراهم کردند.

این فیلم به بازیگرانی نیاز داشت که شناخته شده نباشند. یعنی اگر بخشی از فیلم را به مخاطب نشان دهیم، نتواند تشخیص دهد که فیلم می‌بیند یا بخشی از یک اتفاق واقعی که با یک دوربین ثبت شده است

بازیگران فیلم «مکان» چندان در جامعه سینمایی ما شناخته شده نیستند. آیا این بازیگران از بچه‌های آموزشگاه هیلاج بودند یا نابازیگر. به هرحال شما بر چه اساسی آن‌ها را انتخاب کردید؟
انتخاب بازیگران بنا بر فیلم‌نامه و فرم اثر صورت گرفت، چرا که قرار بود «مکان» تا آنجا که می‌تواند به قالب مستند نزدیک باشد. این فیلم به بازیگرانی نیاز داشت که شناخته شده نباشند. یعنی اگر بخشی از فیلم را به مخاطب نشان دهیم، نتواند تشخیص دهد که فیلم می‌بیند یا بخشی از یک اتفاق واقعی که با یک دوربین ثبت شده است. برای همین نیاز به بازیگرانی داشتیم که توانایی بازی کردن در سطح بالایی را داشته باشند بدون آن‌که خودشان را به عنوان بازیگر بروز دهند. در انتخاب بازیگران هم با کمک سیامک فارسی عزیز که در این پروزه به عنوان بازیگردان به من کمک می‌کردند از بین بازیگرانی که می‌شناختم، دوستانی را انتخاب کردیم که تقریبا همگی از بازیگران تئاتری هستند با تجربه‌های مختلف. در بین بازیگران  تعدادی هم از بچه‌های فارغ التحصیل مدرسه بازیگری هیلاج هستند که من از قبل با آن‌ها آشنایی و همکاری داشتم.

تفریح یک عده جوان و یک شب بیرون از خانه ماندن، قصه کلی فیلم شما است. فیلم چه بستر و ژانری دارد. درام است یا کمدی؟ درمورد فضای کلی داستان توضیح دهید.
فکر می‌کنم فیلم «مکان» یک درام اجتماعی است. در واقع این فیلم بیشتر براساس داستان تجربه بیشتر جوانان این سرزمین است که اوقات فراغت آن‌ها به درستی مدیریت نمی‌شود و در یک بستر به شدت آسیب‌پذیر روزگار می‌گذرانند.

مکان

فیلم «مکان» در بخش هنروتجربه جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید. چرا داوطلب حضور در این بخش شدید؟
با تجربه‌ای که از سینمای ایران در این سال‌ها داریم فکر می‌کنم بخش هنروتجربه گزینه مناسبی برای این فیلم باشد. به طور قطع این فیلم چه به لحاظ محتوا و چه به لحاظ فرم و همین‌طور شرایط ساخت با رویکردی تجربی تولید شده و هدف اولیه آن جذب مخاطب حداکثری نبوده‌است. حداقل از نظر من بخش هنروتجربه فضای مناسبی برای پیدا کردن فیلم‌هایی است که ارزش وقت گذاشتن و دیدن دارند.

همیشه فیلم‌سازان بایدها و نبایدهایی را به جشنواره فیلم فجر توصیه یا پیشنهاد کردند؟ نظر شما درباره برگزاری و انتخاب آثار این دوره از جشنواره چیست؟
در حال حاضر اطلاعاتم در باره این دوره از جشنواره خیلی زیاد نیست و در چند روز آینده و با دیدن فضای کلی آن بهتر می‌توانم به این پرسش پاسخ دهم ولی خوشحالم که بخش هنرو تجربه با قدرت به کارش ادامه می‌دهد.