هنروتجربه: «ایتالیا ایتالیا» اولین تجربه کاوه صباغ‌زاده در کارگردانی فیلم بلند است. این اثر به دلیل ساختار متفاوتی که با فیلم‌های روز سینمای ایران دارد، مورد توجه قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌های این فیلم، ریتم تدوینی آن است که با دقت نظر و هوشمندی به فیلم شکل و جهت داده است، به همین بهانه با ژینوس پدرام، تدوین‌گر «ایتالیا ایتالیا» گپ کوتاهی درباره تدوین این فیلم زدیم که در ادامه می‌خوانید.

تدوین «ایتالیا ایتالیا» به چه دلیل برای‌تان جذابیت داشت؟
با خواندن فیلم‌نامه جذب آن شدم. کاوه صباغ‌زاده از همان ابتدا به خوبی می‌دانست که چه می‌خواهد و قرار است چگونه ایده‌اش را به اجرا برساند. وسوسه شدم ببینم در عمل از پسش برآمده است یا نه که خوشبختانه دیدم به خوبی از پسش برآمده است.

این فیلم به دلیل ساختار متفاوتی که دارد؛ کمتر شبیه به فیلم‌های رایج سینمای ایران است و شاید اشتباه نباشد اگر بگوییم شبیه فیلم‌هایی که تاکنون در سینمای ما ساخته شده نیست. بنابراین آیا برای شما هم این سبک کاری تازگی داشت؟ با چالش یا مشکلی برای تدوین آن برنخوردید؟
بزرگ‌ترین چالش برای من مواجه شدن و پیوستن به پروژه‌ای بود که حدود ۵ ماه از اتمام فیلم‌برداری آن می‌گذشت و طبیعتا زمان کمی که در اختیار داشتم تا فیلم به جشنواره فجر برسد. چالش بعدی روایت چند وجهی کار بود که متشکل از زمان‌های گذشته، کلیپ‌ها، فضاهای ذهنی، زمان جاری و واقعی بود که تماما در یک چیدمان دراماتیک باید به هارمونی واحدی می‌رسید.

تا چه اندازه برای تدوین فیلم آزادی عمل داشتید؟
تا جایی که کارگردان ناپدید نشود!

آیا صباغ‌زاده برای این‌که فضاسازی فیلم را بهتر دریافت کنید، به شما از فیلمی مثال زد؟
خیر. هیچ الگوی واحدی برای تدوین وجود ندارد، چون تدوین از میزانسن جدا شدنی نیست و معیار تدوین‌گر، راش‌هایی‌ست که خود مسیر را نشان داده و صحبت می‌کنند.

 به‌نظر می‌رسد در میانه فیلم ریتم کمی کندتر می‌شود، درست است؟
بله این کاملا تعمدی بود. این تعمد تا حدودی هم در فیلم‌نامه و هم در دکوپاژ وجود دارد. همان گونه که می‌بینیم، زندگی برفا و نادر دچار سکته شده‌است و ما در زمان‌های حال فیلم شاهدش هستیم. این کندی و رخوت در بستر زندگی برفا و نادر است که نیاز به یک شوک برای برون رفت از آن را می‌طلبد. شاید بتوان گفت زندگی آن‌ها در هم اکنونش حرکت عرضی دارد.