هنر و تجربه: شب افتتاحیه‌ی برلیناله کاملاً سیاسی بود، از فرش قرمز که در آن کلادیا راث، سیاستمدار «گرین پارتی» و نایب رییس مجلس فدرال آلمان «بوندستاگ»، با لباس سیاهی حاضر شد که واژه‌ی «رییس‌جمهورنشده» (Unpresidented) با حروف درشت روی آن نقش بسته بود تا مقام‌های رسمی و سخن‌گویانی که روی صحنه آمدند و درباره آزادی بیان، هنر آزاد و مقاومت در برابر ظلم و ستم صحبت کردند.

در این مراسم که روز گذشته برپا شد حتی مجری برنامه‌ی افتتاحیه، بازیگر و کمدین آلمانی آنکه انگلکه، حکومت تازه‌ی ایالات متحده را بی‌نصیب نگذاشت و تا جایی که می‌توانست از خجالت ترامپ درآمد. او در بخشی از حرف‌هایش این سؤال را خطاب به مهمانان بین‌المللی مطرح کرد که سالن را از خنده منفجر کرد: «آیا به خاطر جشنواره در این‌جا حضور دارید؟ یا این‌که کسی به شما اجازه‌ی بازگشت به کشور زادگاه‌تان را نمی‌دهد؟» او شوخی‌هایش را با خوشامدگویی به هیأت داوران ادامه داد و در خصوص ریاست هیأت داوران مریل استریپ در دوره‌ی گذشته گفت: «او کارش را خوب انجام داد، اما ما جدیداً در توییتر متوجه شدیم که همه‌ی ما شیفته‌ی بازیگری هستیم که الکی بزرگ شده است و یکی از بازیگران بیش از حد تحویل‌گرفته‌شده در هالیوود است (اشاره به واکنش احمقانه‌ی ترامپ به نطق کوبنده و تأثیرگذار مریل استریپ در مراسم گلدن گلوب). به همین خاطر نمی‌توانستیم دوباره از او دعوت به همکاری کنیم.»

مونیکا گروترز، عضو عالی‌رتبه‌ی هیأت فرهنگ و رسانه‌ی آلمان، هم با اشاره به جان اف. کندی، رییس‌جمهور ترورشده‌ی آمریکا، به همه‌ی مهمانان بین‌المللی خوشامد گفت و در تجلیل از روحیه‌ی کندی، همه‌ی آن‌ها را یک برلینی نامید. او در ادامه افزود: «پس از سقوط دیوار برلین، ما گفتیم که دیگر هرگز اجازه نمی‌دهیم دیوارها مردم را از هم جدا کنند. آرمانی که در این دوران بیش از همیشه به آن باور داریم.» علاوه بر این، فهرست آثار انتخابی این دوره از جشنواره برلین نشان از فیلم‌هایی با مضامین سیاسی دارد که اغلب‌شان با مخمصه‌ی فعلی آدم‌هایی که سر جای‌شان نیستند و ظهور افراط‌گرایان جناح راستی همخوانی دارند.

هیأت داوران امسال که در نهایت برندگان هشت جایزه از جمله خرس طلا را از بین فیلم‌های بخش‌های رقابتی اعلام خواهند کرد، عبارتند از: پل ورهوفن، مگی جیلنهال، دیئگو لونا، بازیگر آلمانی یولیا ینچ، فیلم‌ساز چینی وانگ کوانان، تهیه‌کننده‌ی تونسی دورا بوچوشا فوراتی و هنرمند ایسلندی اولافر الیسون. «آخرین پرتره» از استنلی توچی، «لوگن» از جیمز منگولد، «تی۲ قطاربازی» از دنی بویل، «مهمانی» از سالی پاتر و «بازگشت به مانتاک» به کارگردانی فولکر شلوندورف، شماری از فیلم‌های مهمی هستند که برای تصاحب خرس طلای برلین با هم رقابت می‌کنند.

ورایتی •