هنر و تجربه: با برگزاری مراسم اختتامیه در سالن برج میلاد سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر هم به پایان رسید. جوایز اصلی بین سه فیلم «فِراری»، «بدون تاریخ بدون امضا» و «ماجرای نیمروز» تقسیم شد و بشترین سیمرغ‌ها به «ماجرای نیمروز» رسید که علاوه بر سیمرغ بهترین فیلم، جوایز طراحی صحنه و لباس، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و جایزه جدید سیمرغ زرین ملی را هم به خود اختصاص داد.

مراسم اختتامیه که قرار بود در نود دقیقه برگزار شود دوساعت و نیم به طول انجامید و تحت تاثیر انتقادات انجام شده از داوری‌ها بود. وحید جلیلوند و علیرضا داودنژاد از برندگان اصلی شب جوایز انتقادات تندی نسبت به تلویزیون و برنامه هفت کردند و هومن بهمنش به انتقادات این روزها از نامزدی فیلمش «تابستان داغ» در سیزده رشته جواب مفصلی داد. «تابستان داغ» در پایان سیمرغ بهترین فیلمبرداری برای هومن بهمنش و بهترین تدوین برای سهراب خسروی را به خانه برد.

سه جایزه اصلی جشنواره سی‌وپنجم فجر به سه فیلم مجزا رسید. بهترین فیلم‌نامه نصیب کامبوزیا پرتوی برای فیلم «فراری» شد، سیمرغ بهترین کارگردانی به وحید جلیلوند برای «بدون تاریخ بدون امضا» رسید و بهترین فیلم هم «ماجرای نیمروز» بود که محمد رضوی برای دریافت جایزه آمد و از بقیه عوامل فیلمش هم خواست روی صحنه بیایند.

یکی دیگر از نکات اختتامیه جشنواره سی‌وپنجم بعضی بدعت‌های آن بود. بعد از سال‌ها در یک رشته دو سیمرغ داده شد. لیلا حاتمی برای «رگ خواب» و مریلا زارعی برای «زیر سقف دودی» مشترکاً جایزه بهترین بازیگر زن را گرفتند. هیات داوران هردو را برای این جایزه مستحق دانسته بود.
سیمرغ بهترین استعداد درخشان جایزه دیگری بود که امسال و در مراسم اختتامیه از آن پرده‌برداری شد. جایزه‌ای که به منیر قیدی سازنده فیلم «ویلایی‌ها» تعلق گرفت اما خانم قیدی پیشتر اعلام کرده بود از داوری شدن در جشنواره انصراف می‌دهد. دیگر جایزه جدید پنج‌شنبه شب سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی بود که به نظر می‌رسید برای فیلم «ماجرای نیمروز» ابداع شده است.

«ماجرای نیم روز» بهترین فیلم و گردآمدن همه عوامل روی صحنه
فیلم «ماجرای نیم روز» در حالی جایزه بهترین فیلم را گرفت که هیچ‌کدام از جوایز اصلی بهترین کارگردانی و فیلمنامه و تدوین و موسیقی و فیلمبرداری و بازیگری به آن تعلق نگرفته بود. به نظر می‌رسید عوامل این فیلم از جایزه نگرفتن فیلم خود ناراحت هستند. محمود رضوی به همراه دختر کوچکش روی صحنه آمد و عوامل فیلمش را روی صحنه دعوت کرد.

در حالی که «ماجرای نیم روز» تنها دو سیمرغ بخش های فنی و سیمرغ بهترین فیلم را گرفته بود، در پایان مراسم جایزه سیمرغ زرین نگاه ملی به آن داده شد و وقتی آرای مردمی به عنوان آخرین جایزه اعلام شد، ضمن تقدیر از فیلم‌های دوم و سوم تماشاگران «خوب، بد، جلف» و «آباجان» بهترین فیلم از نگاه مردم «ماجرای نیم روز» انتخاب شد. این بار هم محمود رضوی دست کارگردان جوان فیلمش را گرفت و.ی برای سومین بار روی صحنه آمد. برخلاف دوبار قبلی محمدحسین مهدویان پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «فکر می‌کنم مهم‌ترین جایزه امشب را ما گرفتیم.»

وحید جلیلوند: برنامه هفت تلاش کرد بین ما انشقاق ایجاد کند ولی ما همه همدیگر را دوست داریم
وحید جلیلوند در دومین فیلمش «بدون تاریخ بدون امضا» به موفقیت بزرگی رسید و سیمرغ بهترین کارگردان سال را به خود اختصاص داد. او در این راه رقبایی چون محمدحسین مهدویان، رامبد جوان، ابراهیم ایرج‌زاد، پوران درخشنده و علیرضا داودنژاد را داشت. جلیلوند در صحبت‌های خود انتقادات زیادی نسبت به برنامه هفت تلویزیون مطرح کرد: «رسانه میلی، هفت، افخمی، فراستی تمام تلاش‌ خود را کردید که ما با هم قهر کنیم! ولی من، مهدویان و ایرج‌زاد (کارگردانان دو فیلم ماجرای نیمروز و تابستان داغ) را دوست دارم.برای درخشنده تا کمر خم می‌شوم. رامبد عاشقتم. ما همه همدیگر را دوست داریم.»

داودنژاد: رسانه ملی فیلم‌های ما را نمی‌خرد و برنامه‌اش هم در توهین و سرکوب سینمای ایران است
علیرضا داودنژاد مزد راه جدیدش در سینما و فیلم سرحالش را با جایزه ویژه هیات داوران گرفت. او هم در صحبت‌های خود به برنامه هفت انتقاد داشت: «اینجا سوالی وجود دارد که چرا رسانه ملی درباره جشنواره و شور و حالی که جوان‌ها دارند به جای حمایت، جو را متشنج می‌کند؟! این سوال، یک جواب ساده دارد. وقتی رسانه ملی فیلم‌های ما را نمی‌خرد و غرق در فیلمهای هالیوودی است، چطور انتظار دارید که از ما حمایت کند؟! اگر حمایت کند، می‌گویند پس چرا فیلمهایشان را پخش نمی‌کند؟! این را در این شرایط طبیعی بدانید که همین رسانه ملی اگر برنامه‌ای بگذارد، باید توهین و سرکوب سینمای ایران باشد اما امیدوارم این موضع خصمانه به پایان برسد.»
جایزه بهترین فیلمنامه نیز به کامبوزیا پرتوی برای همین فیلم «فراری» رسید. پرتوی در سالن حضور نداشت و علی داودنژاد پسر کوچک‌تر علیرضا داودنژاد به نمایندگی از او جایزه را گرفت.

تنابنده: دو سیمرغ قبلی من جوجه داده‌اند!
دو رقیب اصلی این بخش امیر آقایی برای «بدون تاریخ بدون امضا» و محسن تنابنده برای «فراری» بودند که هیات داوران رای به برنده شدن تنابنده داد. او در راه رفتن برای گرفتن جایزه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه روبوسی کرد و روی صحنه با اشاره به شوخی‌اش در کلیپ جشنواره که گفته بود دو سیمرغ او جوجه کرده‌اند و ان جوجه دیپلم افتخار در جشنواره بعدی بوده است، پشت تریبون گفت: «سیمرغ‌ها جوجه داده‌اند و حالا که دولت هم به دنبال زیاد کردن جمعیت است این جوجه بزرگ شده است.»

لیلا حاتمی و مریلا زارعی، برندگان مشترک سیمرغ بهترین بازیگری
پس از چندین سال یک سیمرغ مشترک اهدا شد. لیلا حاتمی برای «رگ خواب» و مریلا زارعی برای «زیر سقف دودی» دو برنده مشترک این جایزه بودند. لیلا حاتمی فقط در یک جمله گفت ممنونم و از این جایزه خوشحال شدم و مریلا زارعی در بخشی از صحبت‌های طولانی‌اش گفت: «اعتراف می‌کنم یکی از مهیج‌ترین جشنواره‌هایی بود که تجربه کردم. خوشحالم که کنار لیلای عزیز و هدیه (تهرانی) که جایش خالی است نامزد بودم. عزیزانی امشب سیمرغ گرفتند که خوشحال شدم. حرف‌هایی هست که نوید (محمدزاده) زد و به همان‌ها رجوع کنید. مفتخرم که سومین سیمرغ را در جشنواره‌ای گرفتم که پوسترش مزین به تصویر شاعر سینمای ایران است و کنار یادگار او ایستاده‌ام.»

نوید محمدزاده: مادرم مطمئن بود جایزه نمی‌گیرم / به داوران احترام بگذارید
نوید محمدزاده دو دوره متوالی سیمرغ گرفت. او که سال گذشته به خاطر «ابد و یک روز» برنده شده بود امسال برای «بدون تاریخ بدون امضا» مهم‌رین رقیب خود هادی حجازی‌فر برای «ماجرای نیمروز» را شکست داد. محمدزاده گفت: «پارسال حرف نزدم اما امسال حرف می زنم. خیلی خوشحالم و این سومین جایزه‌ای است که از جشنواره میگیرم، اگر از آن پشت فیلم «عصبانی نیستم» را دربیاورند، جایزه آن را هم می‌گیرم.»

او ادامه داد: «بعد از اعلام اسامی کاندیدا یکسری اسامی را منتشر کردند. این کارها زشت است. مادرم همیشه مطمئن است که من جایزه می‌گیرم اما امروز با من تماس گرفت و گفت، ایراد ندارد که جایزه نمی‌گیری ان شاالله فیلم‌تان اول می‌شود. »

این بازیگر با اشاره به هیات داوران بیان کرد: «عقبه سینما اینجا هستند، به آنها احترام بگذارید. ممنون به خاطر جایزه. سیمرغ کمترین پاداش برای جلیلوند است. حالا حالا ها دوست دارم بالا بیایم. این جایزه مهم است و دیوار این خانه از طلاست.»

هومن بهمنش خطاب به داوران: معذرت می‌خواهم که به خاطر فیلم ما توهین شنیدید
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن به ثریا قاسمی برای «ویلایی‌ها» تعلق گرفت که قاسمی در سالن حضور نداشت. بهترین فیلمبرداری هم نصیب هومن بهمنش برای «تابستان داغ» شد. بهمنش در این فیلم مجری طرح هم بوده است و انتقادات زیادی نسبت به انتقادهای چند روز اخیر مطرح کرد. بهمنش گفت: «ظاهرا به اشتباه در ۱۳ رشته کاندیدا شده‌ایم. من از داوران عدرخواهی می‌کنم که بابت فیلم ما توهین شنیدید و در تلویزیون و از سوی آن نسلی که من از آنها کار یاد گرفتم به شما توهین شد. معذرت می‌خواهم.»

بهمنش گفت: «نه آدم انقلابی هستم و نه دوست دارم از این حرف‌ها بزنم اما ممنونم از کسانی که بدون یک ریال از بیت‌المال در ساخت این فیلم کمک کردند. کام من سه، چهار روز است که تلخ شده فقط بخاطر اینکه ۱۳ کاندیدا داشتیم و پارسال که شادمانفر جایزه را گرفت، خوشحال‌تر بودم.»

فهرست کامل برندگان جشنواره سی‌وپنجم فجر به شرح زیر است:

بهترین عکس:
امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس های فیلم رگ خواب

بهترین چهره‌پردازی:
ایمان امیدواری برای زیرسقف دودی

بهترین جلوه‌های بصری:
مهدی قاسمی برای ویلایی‌ها

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی:
آرش آقابیک برای خفه‌گی، رگ خواب و یک روز به خصوص

بهترین طراحی صحنه و لباس:
بهزاد جعفری طادی برای ماجرای نیمروز

بهترین صدابرداری:
پرویز آبنار برای فراری

بهترین صداگذاری:
سیدعلیرضا علویان برای بدون تاریخ، بدون امضاء

بهترین بازیگر مکمل مرد:
نوید محمدزاده برای بدون تاریخ ،بدون امضاء

بهترین بازیگر مکمل زن:
ثریا قاسمی برای ویلایی‌ها

بهترین موسیقی:
کریستف رضاعی برای نگار

بهترین تدوین:
سهراب خسروی برای تابستان داغ

بهترین فیلمبرداری:
هومن بهمنش برای تابستان داغ

بازیگر نقش اول مرد:
محسن تنابنده برای فراری

بازیگر نقش اول زن:
مریلا زارعی برای زیر سقف دودی و لیلا حاتمی برای رگ خواب

سیمرغ بلورین استعداد درخشان(بهترین فیلم اول):
منیر قیدی برای «ویلایی‌ها»

بهترین فیلمنامه:
کامبوزیا پرتوی برای فراری

سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران:
علیرضا داودنژاد برای فیلم فراری

بهترین فیلم جشنواره سی و پنجم:
سیدمحمود رضوی برای ماجرای نیم روز

سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و سیمرغ زرین بهترین فیلم نگاه ملی:
سیدمحمود رضوی برای فیلم ماجرای نیم روز