هنر و تجربه: آنجلینا جولی پس از حضور در کامبوج برای فیلم‌برداری «مهاجم مقبره» ارتباط نزدیک و جدی با این کشور و مردمانش برقرار کرد و از آن پس بود که به صورت داوطلبانه برای آژانس پناهندگی سازمان ملل (UNHCR) مشغول فعالیت شد؛ به‌علاوه جولی اولین پسرش با نام مداکس را از یتیم‌‌خانه‌ی باتم‌بنگ به فرزندی پذیرفت. حالا این بازیگر که در سال‌های اخیر بیش‌تر روی کارگردانی تمرکز کرده، فیلم جدیدش در مقام کارگردان را با عنوان «ابتدا پدرم را کشتند» بر اساس کتاب خاطرات لونگ آنگ، فعال حقوق بشر کامبوجی، ساخته است.

«ابتدا پدرم را کشتند» هجدهم فوریه (شش روز دیگر) اولین نمایش جهانی‌اش را در استان «سیم ریپ» واقع در شمال غربی کامبوج تجربه خواهد کرد و اواخر امسال به صورت جهانی در نتفلیکس به نمایش درخواهد آمد. از این رو به بهانه‌ی اولین نمایش فیلم، ویدئویی از آن در فضای مجازی قرار گرفته است. این فیلم راوی داستان حقیقی رویدادهای خردکننده‌ای است که در دهه‌ی ۱۹۷۰ در کامبوج توسط حزب کمونیستی خمرهای سرخ روی دادند و دو میلیون نفر از جمله والدین و دو خواهر لونگ آنگ در جریان آن‌ها کشته شدند.

آنجلینا جولی در ویدئوی منتشرشده می‌گوید: «در کانون فیلم، داستان لونگ قرار دارد و داستان جنگی است از دریچه‌ی نگاه یک کودک؛ اما علاوه بر این، داستان یک کشور هم هست. این اولین پروژه‌ای است که در این حد و اندازه درباره این جنگ در کامبوج ساخته شده است. من کاملاً احساس کردم که هیچ کس برای خودش با ما همکاری نکرد و همه آمدند تا کشورشان فرصتی برای مطرح شدن و سخن گفتن پیدا کند.»

فیلم فقط از بازیگران کامبوجی بهره می‌برد و به زبان بومی مردمان این کشور، خمری، ساخته شده است. طبق اعلام مجله‌ی «People» خود بازیگران بومی این فیلم هم از بازماندگان یا بچه‌های نسل‌کشی این کشور هستند. آنجلینا جولی و لونگ آنگ در سال ۲۰۰۱ در کامبوج با هم آشنا شدند و در گذر سال‌ها به دوستان صمیمی برای یکدیگر بدل شده‌اند. این فیلم نتیجه‌ی همکاری این دو روی فیلم‌نامه و این پروژه است. آنگ در بخشی از کلیپ در این خصوص گفته است: «کاری که آنجلینا دارد برای این کشور انجام می‌دهد، یک موهبت فوق‌العاده است.»

  • ایندی‌وایر