هنر و تجربه: نمودار اطلاعاتی جدید «زاکوتو» (Zacuto) نشان می‌دهد که کنجکاوی‌برانگیزترین دوربین سال ۲۰۱۷ مدل پاناسونیک «GH5» است. طبق بررسی که «زاکوتو» از دویست مشتری انجام داده است، این مدل از دوربین‌های پاناسونیک حتی جدیدترین مدل دوربین‌های سونی یعنی «FS7 II» را هم که به‌تازگی و در همین ماه فوریه وارد بازار شده است، با اختلاف معناداری پشت سر گذاشته است. علاوه بر این، جالب است که هنوز دوربین‌های «DSLR» حضور پررنگی در بازی دارند و هم‌چنان مورد توجه قرار می‌گیرند. به هر حال با این‌که جامعه‌ی آماری این بررسی نسبتاً کوچک است اما یافته‌های حاصل از آن تا جایی که ما شنیده‌ایم با سروصداهای عمومی پیرامون هر یک از این دوربین‌ها همخوانی دارد.

دوربین‌های کنجکاوی‌برانگیز 2017

پاناسونیک GH5

طراحی داخلی و خارجی دوباره در این مدل به گونه‌ای پیش رفته است که قابلیت فیلم‌برداری به صورت ۴K را برای آن به ارمغان آورده است. ما پیش از این در ماه سپتامبر هم درباره این مدل نوشته بودیم: «GH5 هر آن‌چه می‌خواهیم را در اختیارمان قرار می‌دهد: ۴K، ۶۰p، ۱۰bit، ۴:۲:۲ و… به دلیل شباهت بالای بدنه‌ی این مدل با مدل قبلی یعنی GH4 این انتظار می‌رود که بیش‌تر متعلقات و باتری‌های قبلی در این مدل هم به کار بیایند.»

سونی FS7 Mark II

اگر توانایی خرید این مدل را داشته باشید، مدل محبوب طرفداران و علاقه‌مندان سینما وریته (سینماحقیقت) در دنیای دوربین‌های سینمایی است. این مدل در مقایسه با اولین نسل از مدل سونی «FS7» از ترفیع‌های قابل توجهی بهره‌مند شده است و تمام وسایل جانبی مدل قبلی هم با آن سازگارند.

کانن C700

جدیدترین مدل دوربین‌های کانن سری «EOS C» بسیار متفاوت‌تر از مدل‌های قبلی به نظر می‌رسد و ویژگی‌های قابل توجه مختلفی دارد که می‌تواند نظر علاقه‌مندان را به خود جلب کند. این مدل با وجود هزینه‌ی بسیار بالایی که دارد، یکی از دوربین‌های سینمایی به‌اصطلاح «همه‌چیز تمام» سال جاری میلادی است.

کانن ۵D Mark IV

شرکت کانن ترفیع‌های زیاد و قابل توجهی را در این مدل عرضه کرده است از جمله صفحه‌ی نمایشی ال‌سی‌دی لمسی. این مدل از دوربین‌های کانن به معنی واقعی کلمه برای کارهای پیوسته و فشرده ساخته شده‌اند و به‌اصطلاح خرکارند! اما فقدان بعضی از ویژگی‌ها از جمله فیلم‌برداری به صورت ۴K یا H.265 می‌تواند باعث شکست این مدل در بازار شود.

نیکن D5600

این دوربین کوچک را نباید فراموش کرد چون ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد از جمله ایزویی با گسترده‌ی حساسیت ۱۰۰ تا ۲۵۶۰۰ که امکان سازگاری و فیلم‌برداری در شرایط نوری مختلفی را برای کاربرانش مهیا می‌کند.

  • نوفیلم‌اسکول