هنر و تجربه: نتفلیکس دسترسی به مستند نامزد اسکار اِیوا دوورنی با عنوان «سیزدهمین» را برای کلاس‌های درسی، گروه‌های اجتماعی، باشگاه‌های کتاب و سایر فعالیت‌های آموزشی مهیا کرد. این سرویس پخش اینترنتی و مجازی، روز گذشته اعلام کرد که به خاطر تمایل عمومی و درخواست‌های متعدد از مدارس، دانشگاه‌ها و دیگر مؤسسه‌های آموزشی برای نمایش فیلم به این تصمیم رسیده است. «سیزدهمین» که عنوانش را از سیزدهمین اصلاحیه‌ قانون اساسی آمریکا در خصوص لغو برده‌داری گرفته است، به رابطه‌ی میان برده‌داری و نظام زندان‌های امروزی آمریکا می‌پردازد.

لیسا نیشیمورا در مقام نایب رییس بخش برنامه‌ریزی اصلی مستندهای نتفلیکس در این خصوص گفته است: «از این واکنش و میزان استقبال از سوی همه‌ی گروه‌های سنی غافلگیر شدیم و البته همین موضوع الهام‌بخش ما شد تا دست به چنین اقدامی بزنیم. جوامع مختلفی از سراسر کشور ضرورت توجه به این موضوع را در این برهه‌ زمانی حساس از تاریخ این کشور درک کرده‌اند. علاوه بر این، کسانی مثل دوورنی به‌خوبی این موضوع را می‌فهمند و آن را به تصویر می‌کشند که ما باید با گذشته‌مان روبه‌رو شویم تا بتوانیم کاری برای آینده‌مان کنیم و اوضاع را بهبود ببخشیم.»

«سیزدهمین» به عنوان فیلم افتتاحیه‌ جشنواره نیویورک روی پرده رفت و ششم اکتبر توسط نتفلیکس پخش شد. دوورنی فیلمش را با اشاره به این آمار و ارقام شروع می‌کند که آمریکا ۲۵ درصد از کل زندانیان جهان را در خود جای داده است و در ادامه این موضوع را بررسی می‌کند که نظام زندان‌های آمریکا در واقع صورت امروزی برده‌داری در این کشورند.

  • ورایتی