هنر و تجربه: «موج انسانی» مستند جسورانه‌ی ادواردو ویلیامز که سال گذشته در جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو به نمایش درآمد و جایزه‌ی اصلی بخش جنبی «فیلم‌سازان زمان حال» را برنده شد، قرار است از سوم ماه مارس در سینماهای ایالات متحده روی پرده برود. از این رو به‌تازگی تریلر و پوستر رسمی فیلم در فضای مجازی منتشر شده است.

«موج انسانی» تماشاگرانش را به سفری در سه کشور از سه قاره‌ی متفاوت می‌برد: بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین، موزامبیک و فیلیپین. داستان بر رابطه‌ی سه شخصیت اصلی با فناوری تمرکز دارد و این‌که چه‌طور چنین موضوعی باعث قطع رابطه‌ی آن‌ها با جهان واقعی پیرامون‌شان شده است.

اریک کوهن، منتقد «ایندی‌وایر»، در نقد تحسین‌آمیزش بر این مستند با ستودن ماهیت جاه‌طلبانه‌ی آن چنین نوشته است: «کیفیت تأمل‌انگیز و تأثیرگذاری تدریجی فیلم می‌تواند آن را تجربه‌ای دشوار برای تماشا کردن جلوه دهد، اما در هر مرحله بر ارزش‌های فیلم افزوده می‌شود. دنیای فیلم هم با ورود به لوکیشن‌های جدید پیشرفت می‌کند و قالب بصری‌اش از سوپر شانزده میلی‌متری به ویدئوی دیجیتالی تغییر می‌کند. علاوه بر این، فیلم هم‌زمان دچار گیجی و سردرگمی می‌شود و در زندگی شخصیت‌هایش گم می‌شود. این مستند بی‌تردید نشان از توانایی‌های روایی کارگردان جوانش هم دارد.»

موج انسانی

  • ایندی‌وایر