هنر و تجربه: سرنوشت فرمان ترامپ مبنی بر تحریم سفر هفت کشور مسلمان به آمریکا هنوز مشخص نشده است اما  همین فرمان باعث شد تا یک فیلم‌ساز ایرانی نتواند در جشنواره فیلم سن لوییز آمریکا در ایالت کالیفرنیا (که در ماه مارس برگزار می‌شود) حاضر شود. حسن آخوندپور (کارگردانی که فیلم کوتاه “باهر” از او در گروه هنروتجربه اکران شد)   در ماه ژوئن متوجه شد فیلمش با عنوان «فرشته، دختر احمدآقا» در این جشنواره روی پرده خواهد رفت، گفته بود که قصد حضور در این رویداد سینمایی را دارد. اما این فیلم‌ساز ۳۵ساله که تا امروز هرگز به ایالات متحده سفر نکرده، در پایان ماه ژانویه و با اعلام خبر ممنوعیت سفر ترامپ مجبور شد سفرش به جشنواره سن لوییز را لغو کند.

آخوندپور در این خصوص به نشریه‌ی «نیو تایمز» گفته است: «این تحریم نتیجه‌ی نگاه و رویکرد کاملاً اشتباهی است. ترامپ قصد تحقیر ایرانیان را داشته است و من به کشوری سفر نمی‌کنم که رییس‌جمهورش بدون دلیل به کشورم بی‌احترامی کرده است، حتی اگر جایی باشد که رؤیای سفر به آن را داشته باشم.» با این‌که تحریم ممنوعیت سفر هنوز به جریان نیفتاده است و آخوندپور می‌تواند برای ویزا درخواست کند، اما پس از اعلام این تحریم او قید حضور در سفارت آمریکا در دوبی و قرار مصاحبه‌اش را زد؛‌ و حالا دیگر وقت خالی‌ای برای مصاحبه و سفر به‌موقع او به کالیفرنیا وجود ندارد.

آخوندپور از واکنش مردم آمریکا و حضور اعتراض‌آمیزشان در فرودگاه‌های سراسر ایالات متحده دلگرم شده و این طور ابراز امیدواری کرده است: «واقعاً غافلگیر شدم وقتی با اعلام انزجار شهروندان آمریکایی در خصوص این فرمان روبه‌رو شدم. عملکرد مردم آمریکا دلگرم‌کننده بود وگرنه ترامپ نشان داده است که می‌تواند هر روز یک فرمان بی‌معنی صادر کند تا تصویری زشت‌تر از آمریکا را برای جهانیان ترسیم کند.»

وندی آیدسن، رییس جشنواره سن لوییز اوبیسپو هم با اشاره به دریافت فیلم‌های فوق‌العاده از سراسر جهان از جمله ایران گفته است: «ما امیدواریم خرد غلبه کند و آخوندپور بتواند در جشنواره ما حضور داشته باشد. ما با همان گرمایی پذیرای او هستیم که به استقبال دیگر فیلم‌سازان مهمان‌مان می‌رویم؛ و البته با توجه و صمیمیت بیش‌تری با او برخورد خواهیم کرد چون او و سایر هنرمندان ایرانی اخیراً شرایط ناخوشایندی را تجربه کرده‌اند.»

فیلم آخوندپور وضعیت دشوار زن جوانی را روایت می‌کند که نمی‌داند برای تأمین خانواده‌اش باید چه راهی را انتخاب کند. این فیلم‌ساز جوان امیدوار است که این داستان به تماشاگران چشم‌اندازی از زندگی ایرانیان را عرضه کند و در ضمن بر میزان آگاهی از این موضوع بیفزاید که شرایط سیاسی فعلی می‌تواند آمریکا را از باقی جهان جدا و منزوی کند. «فرشته، دختر احمدآقا» روز شانزدهم مارس در سالن «فرمونت» و نوزدهم مارس در «میشن سینماس» در جریان جشنواره سن لوییز اوبیسپو به نمایش درمی‌آید.

  • نیوتایمزسن‌لوییز