هنروتجربه: جلسه نقد وبررسی فیلم «خاطرات اسب سیاه» با حضور دکتر یوسف آفرینی( نویسنده و منتقد سینماو تئاتر) و شهرام علیدی کارگردان اثر و حسین مهدوی طراح صدا در سینما پردیس گلستان شیراز برگزار شد.
جلسه با صحبت‌های آفرینی درباره فیلم آغاز شد. او فیلم «خاطرات اسب سیاه» را یک فیلم ضدجنگ توصیف و عنوان کرد:« فیلم «خاطرات اسب سیاه» فیلمی ضد جنگ و ضد تبعیض نژادی از کارگردانی پر تلاش است ک قاب‌بندی‌های زیبا و موسیقی تاثیرگذار دارد. داستان فیلم در مورد تلاش اهالی کرد زبان منطقه‌ای است که با وجود تمام دشمنی‌ها برای احیا زبان مادری و حفظ آن می‌جنگند که موضوعی مهم و ستودنی است.» او در ادامه درباره شخصیت‌پردازی این فیلم هم افزود: «پرداختن به شخصیت زن در میان فرهنگ‌های مردسالار امری شایسته است که در این اثر مورد توجه فیلم‌ساز قرار می‌گیرد.»
در ادامه جلسه شهرام علیدی هم درباره نحوه ساخت این فیلم و مشکلاتی که با آن مواجه شده‌اند، توضیح داد. او با اشاره به زبان فیلم گفت:«در منطقه‌ای که در آن فیلم ساخته شد، مجبور بودیم از زبان دیگری استفاده کنیم و این سختی کار را برای‌مان دوچندان می‌کرد.» کارگردان این فیلم در ادامه به تم اصلی فیلم هم اشاره کرد:« تم اصلی این فیلم مفهوم آب و زنانگی است که به کرات در این فیلم از آن‌ها استفاده شده است. برای اولین بار در ایران این جرات را به خرج دادیم که به ذهن یک موجود غیر از انسان ورود کنیم و از یک شی بی‌جان به عنوان یک کاراکتر استفاده کنیم.»
جلسه با صحبت‌های آفرینی درباره شخصیت‌پردازی فیلم ادامه یافت. او گفت:«شخصیت‌پردازی این فیلم می‌توانست بهتر باشد تا بیننده با جنبه‌های بیشتری از ابعاد شخصیت کاراکترها آشنا شود و بتواند رفتار آن‌ها را درک کند.» این منتقد با اشاره به بخش‌های از فیلم‌نامه افزود:« قصه‌پردازی می‌توانست جذاب تر صورت گیرد تا مخاطب را بیشتر با خود همراه کند.»
این جلسه با تشکر کارگردان «خاطرات اسب سیاه» از مخاطبین شیرازی به پایان رسید. او مخاطب سینما در شیراز را مخاطبی حرفه‌ای نامید.