هنر و تجربه: لوکرسیا مارتل حدود یک دهه پیش بود که با فیلم «زن بی‌سر» (۲۰۰۸) همه را غافلگیر کرد و برق از سر سینمادوستان پراند. تریلر روان‌شناختی آرژانتینی او برای اولین بار در جشنواره فیلم کن روی پرده رفت و سپس در جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو به نمایش درآمد. «زن بی‌سر» مورد توجه اغلب منتقدان قرار گرفت و به‌خصوص برای فیلم‌برداری و نگاه اجتماعی‌اش ستایش شد. برخی از منتقدان هم مارتل را با آلفرد هیچکاک و میکل‌آنجلو آنتونیونی مقایسه کردند. با این وجود، تماشاگران و گروهی از سینمادوستان، ریتم کُند و فقدان روایتی روشن در فیلم را نکوهش کردند.

مارتل سال‌ها خودش را با فیلم‌های کوتاه و دیگر پروژه‌ها مشغول کرد و حالا پس از مدت‌ها انتظار، با فیلم بلند جدیدش با عنوان «زاما» (Zama) برگشته است که به‌تازگی اولین تریلر آن در فضای مجازی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته و این طور که پیداست واقعاً ارزش این همه انتظار را داشته است.

«زاما» به تهیه‌کنندگی پدرو آلمودووار و با بازی دنیل خیمِنِس کاچو بر اساس رمان سال ۱۹۵۶ نویسنده‌ی آرژانتینی، آنتونیو دی بِنِدِتو، شکل گرفته است؛ که داستان آن در کشور بی‌نامی در آمریکای لاتین سال ۱۷۹۰ روی می‌دهد و درباره مردی به نام دون دیئگو دی زاما است که به عنوان یکی از مقام‌های رسمی پادشاهی، راهی بوئنوس آیرس می‌شود. فیلم تا این‌جا به دلیل ریاست آلمودووار در جشنواره کن، از بخش مسابقه کنار گذاشته شده است، اما بی‌تردید یکی از فیلم‌های کنجکاوی‌برانگیز امسال خواهد بود.

  • پلی‌لیست