هنروتجربه: جشنواره فیلم سارایوو که رویداد سینمایی اصلی جنوب شرقی اروپا به شمار می‌رود، در ساختارش برای بیست‌وسومین دوره‌ برگزاری (که از یازدهم تا هجدهم ماه اوت برپا می‌شود) تغییرهایی را اعمال کرده است. این تغییرها در جهت بازگشت دوباره به جایگاه سابق این جشنواره است تا به عنوان یک رویداد بین‌المللی‌ای دست یابد که باید در آن حاضر شد.

این جشنواره که از سال ۱۹۹۵ و در میان محاصره‌ سارایوو در جریان جنگ بوسنی کارش را شروع کرده است، بخش‌های متفاوتش (برنامه‌ اصلی، بخش صنعت، برنامه‌ کارآموزی، استعدادهای سارایوو و…) را یکی خواهد کرد تا بهترین استفاده‌ ممکن را از اشتراک مساعی ببرد. در این خصوص رییس جشنواره، میرصد پوریواترا به خبرنگار «ورایتی» گفت: «ما می‌خواهیم جریان بسیار قدرتمندی از ایده‌ها، دانش، انرژی و خلاقیت بین همه‌ بخش‌های جشنواره داشته باشیم.»

در دوره‌ جدید جشنواره سارایوو، سه بخش اصلی این رویداد به طور موازی طی هفت روز اول برپا می‌شوند و در روز پایانی جشنواره، فیلم‌های برنده و آثار محبوب تماشاگران دوباره به نمایش درمی‌آیند. پوریواترا در ادامه‌ صحبت‌هایش به ایجاد فصل‌مشترک‌هایی بین بخش‌های مختلف اشاره کرد و مثلاً این‌که حرفه‌ای‌های سینما در بخش استعدادهای سارایوو حضور خواهند داشت، ستاره‌های جهانی با ستاره‌های بومی دیدار می‌کنند و… علاوه بر این‌ها، جشنواره سارایوو قصد دارد بخش رقابتی جدیدی را برای فیلم‌های دانش‌آموزی مدارس فیلم منطقه، تدارک ببیند.

  • ایندی‌وایر