هنروتجربه: ما هم‌چنان باید تا سال آینده منتظر بمانیم تا فرصت تماشای جدیدترین فیلم وس اندرسن با عنوان «جزیره سگ‌ها» را به دست بیاوریم. اما تا آن موقع دست‌کم می‌توانیم مروری بر منابع الهام‌بخش این فیلم‌ساز توانمند سینمای مستقل داشته باشیم. کندیس دروئت در «Vimeo» ویدئومقاله‌ کوتاهی را تدارک دیده که در آن تصاویر و بخش‌هایی از فیلم‌های وس اندرسن در کنار منابع الهام این نویسنده و کارگردان متفاوت قرار گرفته است.

در این ویدئومقاله که به‌تازگی در فضای مجازی منتشر شده است، به عنوان مثال فصل قطار در فیلم «هتل بزرگ بوداپست» (۲۰۱۴) در کنار فصلی بسیار مشابه در «۳۹ پله» آلفرد هیچکاک محصول ۱۹۳۵ قرار گرفته است یا فصلی که در آن شخصیت ویلم دافو با عینک و سوار بر یک موتورسیکلت پیش می‌رود، آشکارا با الهام از «لورنس عربستان» (دیوید لین، ۱۹۶۲) خلق شده است.

از دیگر منابع الهام‌بخش وس اندرسن که در این ویدئومقاله به آن‌ها پرداخته شده است عبارتند از: «پرده پاره» (هیچکاک، ۱۹۶۶)، «سرگیجه» (هیچکاک، ۱۹۵۸)، «کفش‌های قرمز» (مایکل پاول و امریک پرسبرگر، ۱۹۴۸)، «قوش» (کن لوچ، ۱۹۶۹)، «چشمان باز بسته» (استنلی کوبریک، ۱۹۹۹)، «تابستان با مونیکا» (اینگمار برگمان، ۱۹۵۲)، «پیش از طلوع» (ریچارد لینکلیتر، ۱۹۹۵) و…

  • ایندی‌وایر