هنر و تجربه: کمپانی «بو اند اِرو انترتینمنت» حقوق اقتباس سینمایی از رمان کلاسیک «ریچارد رایت» با عنوان «محلی» (Native Son) را خریداری کرد .

قرار است سوزان‌لوری پارکس، نویسنده برنده جایزه پولیتزر، فیلم‌نامه‌ای بر اساس آن بنویسد و هنرمند و عکاس تحسین‌شده، رشید جانسن، اولین فیلم بلندش در مقام کارگردان را جلوی دوربین ببرد. کتاب «محلی» اولین بار در سال ۱۹۴۰ منتشر شد و به موفقیت چشمگیری دست یافت؛ به طوری که رایت را به یکی از برجسته‌ترین چهره‌های آمریکایی‌آفریقایی دوران خودش بدل کرد. داستان کتاب درباره بیگر تامس بیست‌ساله است، مرد جوانی که در بخش جنوبی شیکاگو در فقر بزرگ شد.

سوزان‌لوری پارکس اولین زن آمریکایی‌آفریقایی عنوان گرفت که برای یک اثر درام، جایزه پولیتزر را برنده شد. او این جایزه را برای نمایش‌نامه‌ی موفق «بانفوذ/ توسری‌خور» (Topdog/Underdog) به دست آورد. علاوه بر این، پارکس امتیاز نابغه‌ی «بنیاد مک‌آرتور» را کسب کرد و فیلم‌نامه‌هایی برای «دختر شش» (اسپایک لی) و اقتباسی از «چشم‌های آن‌ها به نظاره خدا نشسته بود» اثر زورا نیل هرستن را نوشت.

رشید جانسن هم یکی از مطرح‌ترین هنرمندان نسل خودش به شمار می‌رود و در سراسر جهان نمایشگاه‌هایی را برپا کرده است. آثار او کاوشی هستند در تجربه‌ِی مردمان آمریکایی‌آفریقایی در دوران معاصر. او در سال ۲۰۱۶ به عنوان عضوی از هیأت امنای بنیاد سالمن آر. گوگنهایم و موزه‌ی آن، برگزیده شد تا اولین هنرمندی باشد که در تقریباً چهل سال گذشته چنین افتخاری را به دست می‌آورد.

ورایتی •