هنر و تجربه: آژانس استعدادیابی هالیوود که با عنوان اختصاری «یوتا» (UTA) هم شناخته می‌شود، امسال مهمانی پرزرق‌وبرق همیشگی خود را برپا نکرد و در عوض رویدادی را برای جمعه بعدازظهر روز گذشته در نظر گرفته بود با عنوان تجمع «صداهای متحد» که در مقابل مرکزشان در بورلی هیلز برگزار شد. اعضای خانواده‌ی «یوتا» و دیگر چهره‌های سرشناس صنعت سرگرمی در این رویداد به یکدیگر ملحق شدند و اعلام کردند که «حامی آزادی بیان و هنری هستند و علیه سیاست‌های تحریمی و تفرقه‌انداز می‌ایستند.»

ایده برپایی چنین تجمع اعتراضی زمانی شکل گرفت که سفر فیلم‌ساز ایرانی اصغر فرهادی (که خودش با این آژانس در ارتباط است) به آمریکا در پی صدور فرمان تحریم سفر هفت کشور مسلمان از جمله ایران در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و فرهادی اعتراض خود را با اعلام خبر عدم حضورش در مراسم اسکار نشان داد. از این رو فرهادی هم در قالب یک پیام ویدئویی از تهران، اولین حضور عمومی‌اش پس از اعلام تحریم را تجربه کرد. او از جامعه‌ی «یوتا» به خاطر همبستگی و حمایت‌شان در این دوران سخت تشکر کرد.

فرهادی گفت: «مایه تسلی من است که در دوره‌ای که برخی از سیاستمداران می‌کوشند با تفرقه‌اندازی بین فرهنگ‌ها و مذهب‌ها و ملیت‌های مختلف، تنفر را ترویج دهند، جامعه‌ی سینما این طور همه را با هم متحد کرده است تا مخالفت خود را نشان دهد.» سایت «ایندی‌وایر» یکی از سایت‌هایی است که در ساعت‌های گذشته این تجمع را با تمرکز بر تصاویر ویدئویی فرهادی پوشش خبری داده است.

کیگان مایکل کی، بازیگر و کمدین، با نطقی مقتدرانه آغازگر این رویداد بود و به جمعیتی خوشامد گفت که در این مکان حاضر شده بودند. او در تصدیق حمایت و پشتیبانی‌اش از همه‌ی آمریکایی‌ها از هر نژاد و با هر باوری سخن گفت و مورد تشویق حاضران قرار گرفت. با این‌که اکثریت حاضران مخالف دانلد ترامپ بودند اما چند تن از حامیان رییس‌جمهور فعلی آمریکا هم وارد این تجمع شده بودند.

جودی فاستر فیلم‌ساز و بازیگر یکی دیگر از چهره‌های سرشناس این رویداد بود که سخنانش را با فریاد این جمله آغاز کرد: «این اتفاق ایده‌ی فوق‌العاده‌ای است!» فاستر که معمولاً از شهرتش برای رسیدن به اهداف سیاسی بهره نمی‌برد در این خصوص گفت: «اغلب از این کارها نمی‌کنم اما امسال سال متفاوتی است؛ دورانی غریب که باید به صحنه بیاییم و درگیر شرایط شویم. همان طور که فردریک داگلاس مرحوم زمانی گفت، هر زمانی برای روشنگری وقت خوبی است.»

  • ایندی‌وایر