هنر و تجربه: وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه توییتی برای تبریک کسب اسکار توسط اصغر فرهادی (که از تحریم سفر ترامپ رییس‌جمهور، انتقاد کرده و آن را «غیرانسانی» خوانده است) ارسال کرد و بعد آن را پاک کرد! اکانت توییتر فارسی‌زبان رسمی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، این پیام تبریک را به مردم ایران و فرهادی فرستاد که یک‌شنبه موفق شد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را برای «فروشنده» به دست بیاورد.

این در حالی بود که فرهادی مراسم اسکار را در اعتراض به فرمان اجرایی ماه ژانویه ترامپ تحریم کرد. البته فرمان تحریم ترامپ در خصوص ممنوعیت سفر هفت کشور مسلمان از جمله ایران به ایالات متحده، از سوی دادگاه فدرال توقیف شده است اما ظاهراً دولت ترامپ در حال تدارک فرمان جدیدی است. فرهادی با این‌که در مراسم یک‌شنبه‌ آکادمی علوم و هنرهای سینمایی موسوم به اسکار حضور نداشت اما باز هم به‌واسطه نمایندگانش، مهندس انوشه انصاری اولین گردشگر زن فضا و دانشمند فیروز نادری که سال‌ها در ناسا فعالیت کرده است، بیانیه‌ سیاسی‌اش را به گوش همگان رساند.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایالات متحده درباره این اتفاق به «رویترز» چنین توضیح داده است: «پیام تبریکی ارسال شد. اما بعداً حذف شد تا از هر گونه برداشت اشتباهی جلوگیری شود که دولت آمریکا بر نکته‌هایی صحه گذاشته است که در نطق پذیرش این جایزه مطرح شدند.»

  • ورایتی