هنروتجربه- رضا حسینی: دنی لِوی نویسنده‌ی جوان «ورایتی» پس از فروکش کردن تب‌وتاب مراسم اسکار مطلبی از بهترین نقل‌قول‌های هشتادونهمین مراسم آکادمی علوم و هنرهای سینمایی تدارک دیده است تا کسانی که فرصت تماشای مراسم را به دست نیاوردند یا اصلا قصد چنین کاری را ندارند، از بهترین جمله‌ها و حرف‌های بامزه‌ اسکار امسال – که بی‌نظمی‌هایش واقعا باورنکردنی، غافلگیرکننده و در تاریخ بلندمدتش بی‌سابقه بود – بی‌نصیب نمانند.

۱- جردن هوروویتز تهیه‌کننده‌ «لالا لند» پس از این‌که به اتفاق سایر گروه فیلم روی صحنه‌ «دالبی تیاتر» حاضر شد تا اسکار بهترین فیلم را دریافت کند، ناگهان متوجه پاکت اشتباه شد و گفت: «مهتاب، سازندگان این فیلم برنده اسکار بهترین فیلم شدند. شوخی نمی‌کنم، بیایید بالا. مهتاب برنده اسکار بهترین فیلم است.»

۲- جیمی کیمِل در یکی از متلک‌هایی که در جریان مونولوگ افتتاحیه‌اش حواله‌ ترامپ رییس‌جمهور کرد، گفت: «شاید این حرف را خیلی‌ها نپسندند اما می‌خواهم از دانلد ترامپ تشکر کنم؛ الان توضیح می‌دهم، سال گذشته را به خاطر دارید که این تصور به وجود آمد که مراسم اسکار نژادپرستانه بود؟ دیگر خبری از این حرف‌ها نیست. به لطف ترامپ! سینما و فیلم‌ها سال شگفت‌انگیزی را پشت سر گذاشتند: سیاهان ناسا را نجات دادند و سفیدها جاز را. این همان چیزی است که به آن پیشرفت می‌گویید.»

۳- گائل گارسیا برنل، بازیگر تحسین‌شده و بین‌المللی مکزیکی، درباره طرح پیشنهادی ترامپ برای احداث دیوار در مرز مکزیک، پیش از اعلام و اهدای اسکار بهترین انیمیشن بلند گفت: «به عنوان یک مکزیکی، آدمی از آمریکای لاتین، یک کارگر مهاجر، و در مقام یک انسان، با هر نوع دیواری که بخواهد ما را از هم جدا کند مخالفم.»

۴- ریچ هاوارد، یکی از کارگردانان انیمیشن اسکاری «زوتوپیا» هم بار سیاسی مراسم را این طور سنگین‌تر کرد: «ما بسیار سپاسگزاریم از تماشاگران سراسر جهان که از این فیلم و داستانی با آغوش باز استقبال کردند که می‌گوید تحمل و سازگاری قوی‌تر از ترس از دیگران است.»

۵- جیمی کیمل خطاب به فیلم‌بردار برنده اسکار «لالا لند»،‌ لینوس ساندگرن سوئدی که کشورش هفته‌ گذشته به‌اشتباه از سوی ترامپ محل یک حمله‌ تروریستی خوانده شد: «لینوس، من به نمایندگی از طرف همه می‌گویم که ما واقعاً متأسفیم به خاطر اتفاقی که هفته‌ی گذشته در سوئد روی داد. امیدواریم حال دوستانت خوب باشد.»

۶- بِنی پاسک، برنده اسکار بهترین ترانه اریژینال در نطق پذیرش تندیس برای شهر ستاره‌های «لالا لند» گفت: «این جایزه به همه‌ی بچه‌هایی تقدیم می‌شود که در باران آواز می‌خوانند و مادرانی که به آن‌ها اجازه این کار را می‌دهند.»

۷- اما استون (لالا لند) در نطق پذیرش تندیس بهترین بازیگر زن در رقابت با مریل استریپ، ایزابل هوپر، روث نگا و ناتالی پورتمن گفت: «چنین لحظه‌ای تلاقی شانس و فرصت است.»

۸- وایولا دیویس به محض دریافت اسکار بهترین بازیگر مکمل زن برای «حصارها» گفت: «یک جا هست که همه آدم‌های مستعد و بالقوه در آن جمع شده‌اند: قبرستان. دائم از من می‌پرسند چه جور داستان‌هایی را می‌خواهی بازگو کنی؟ جوابم این است، می‌خواهم این آدم‌ها را نبش قبر کنم و داستان‌های‌شان را از دل خاک بیرون بکشم؛ داستان‌های آدم‌هایی که رؤیاهای بزرگی در سر داشتند و هرگز تحقق آن‌ها را ندیدند، آدم‌هایی که عاشق شدند و شکست خوردند. من هنرمند شدم و خدا را شکر که شدم، چون ما تنها حرفه‌ای هستیم که معنای زیستن یک زندگی را قدر می‌دانیم و از آن تجلیل می‌کنیم.»

۹- اصغر فرهادی برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان برای «فروشنده»، در بیانیه‌ای که در غیاب او توسط انوشه انصاری خوانده شد: «متأسفم که امشب در کنار شما نیستم. غیبت من از سر احترام به مردم کشورم و شش ملت دیگری است که با قانون غیرانسانی تحریم مهاجرت‌شان به ایالات متحده به آن‌ها بی‌حرمتی شده است. تقسیم جهان به دسته‌بندی‌های ما و دشمنان‌مان، ترس می‌آفریند؛ و توجیهی نیرنگ‌آمیز است برای تجاوز و جنگ. همین جنگ‌ها مانع دموکراسی و حقوق بشر در کشورهایی می‌شوند که قربانیان تجاوزند. فیلم‌سازان می‌توانند دوربین‌های‌شان را برای ضبط و ثبت ویژگی‌های انسانی مشترک بچرخانند و کلیشه‌های ملیتی و مذهبی مختلف را بشکنند. آن‌ها بین ما و دیگران همدلی به وجود می‌آورند؛ همدلی‌ای که امروز بیش از همیشه نیازمند آن هستیم.»

۱۰- شریل بون آیزاکس، رییس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، برای تأکید بر حمایت آکادمی از هنرمندان سراسر جهان با هر کیش و اعتقادی گفت: «امشب اثبات این موضوع است که هنر هیچ حد و مرزی ندارد، و به هیچ زبان یا ایمان خاصی تعلق ندارد. قدرت هنر این است که از همه‌ی این‌ها فراتر می‌رود.»

  • ورایتی