هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: وقتی یول‌ری تیئو با شوهرش پاتریک تیئو عازم سیاحت با اتوبوس «هالیوود استارلاین» شد، فکرش را هم نمی‌کرد که از وسط مراسم اسکار سر در بیاورد و در کانون جنجال نژادپرستانه‌ی جدیدی قرار بگیرد که در واقع ناآگاهانه شکل گرفت و نشان می‌دهد که چه‌قدر نژادپرستی در آدم‌های این دوره و زمانه به امری نهادینه بدل شده است. یول‌ری و پاتریک که تازه از ماه‌عسل‌شان برگشته بودند فقط دو نفر از گردشگرانی بودند که سوژه‌ی یک غافلگیری تلویزیونی در اسکار قرار گرفتند. در اصل به آن‌ها گفته شده بود که از نمایشگاه مد ویژه‌ی اسکار دیدن خواهند کرد که بازدید از آن برای عموم میسر نیست؛ که آن‌ها ناگهان خودشان را در مقابل «دالبی تیاتر» یافتند و در برابر ستارگان نامزد اسکاری مانند نیکول کیدمن، راین گاسلینگ و دنزل واشینگتن قرار گرفتند.

دیالوگ‌های کوتاهی که در ادامه مرور می‌شود، در واقع همان حرف‌هایی است که بین جیمی کیمل به عنوان مجری مراسم امسال اسکار در مواجهه با یول‌ری و شوهرش پاتریک در برنامه‌ی زنده یک‌شنبه ردوبدل شد و جنجال‌آفرین شده است:

کیمل (در حال دست دادن): «سلام، چه‌طورید؟ اسم‌تان چیست؟»

یول‌ری: «اسمم یول‌ری است. هم‌قافیه با جوئل‌ری (معادل واژه‌ی جواهرات در انگلیسی).»

کیمل (با ناباوری): «چی؟ اسمت یول‌ری است؟»

یول‌ری: «با جوئل‌ری هم‌قافیه است.»

کیمل (با ناباوری و تردید): «خب، می‌دانم که با جوئل‌ری هم‌قافیه است. اوه! این هم اسمی است.»

کیمل (خطاب به پاتریک): «اسم شما چیست؟»

پاتریک: «اسمم پاتریک است.»

کیمل: «دیدی، این هم اسمی است.»

در پی این مواجهه، واکنش‌های متعددی به رفتار و واکنش نژادپرستانه – و البته ناآگاهانه‌ی – جیمی کیمل در فضای مجازی پخش شد. فیل یو که سایت «مرد آسیایی خشمگین»(!) را اداره می‌کند، کیمل را به نژادپرستی اتفاقی متهم کرد و به شوخی مجری اسکار با اسم ماهرشالا علی (که اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را برای درخشش در «مهتاب» برنده شد) هم به عنوان دیگر لحظه‌ی ناخوشایند مراسم اشاره کرد. علاوه بر این، کاربران مختلفی به این اتفاق واکنش نشان دادند و به عنوان نمونه نوشتند: «در اسکار بالأخره باید به‌نوعی آسیایی‌ها مسخره شوند و این بار نوبت اسم یول‌ری بوده است…» یا «مطمئناً یول‌ری یک “اسم واقعی” است.» یا «اسم‌هایی مانند یول‌ری و ماهرشالا جیمی کیمل را گیج می‌کنند. او یک اسم واقعی مثل پاتریک را ترجیح می‌دهد. فکر می‌کردم اسکار دیگر نژادپرستانه نیست.»

اما خود یول‌ری پس از این‌که به خودش آمد و فرصت کرد درباره آن‌چه روی داده است کمی فکر کند به این جمع‌بندی رسید: «من از آن آدم‌هایی هستم که دوست دارند از جنبه‌های مختلف به یک اتفاق نگاه کنند… جیمی کیمل چه از حرف‌هایش منظوری داشته یا نه، واکنش‌ها به این اتفاق نشان می‌دهد که جامعه‌ی ما در حال حاضر چه‌قدر پرتنش است؛ و این‌که چه‌قدر همه چیز سیاسی است… ما باید به سرنوشت‌ها و اسم‌های منحصربه‌فردمان افتخار کنیم… واقعاً خوش‌حالم که فرصت تلفظ اسمم را در مقابل میلیون‌ها تماشاگر به دست آوردم چون هر روز خیلی‌ها آن را اشتباه متوجه می‌شوند. خوش‌حالم که باب گفت‌وگویی را باز کردم.»

  • ورایتی