هنروتجربه: «تجدید حیات گودزیلا» (Godzilla Resurgence یا با عنوان اصلی Shin Godzilla) به کارگردانی هیدیاکی آنو و شینجی هیگوچی، فیلم جدیدی از مجموعه‌ی بسیار محبوب و شمایل‌گونه‌ «گودزیلا» – که به‌شدت متکی به جلوه‌های رایانه‌ای است – بیش‌ترین تعداد جوایز مراسم آکادمی ژاپن را دریافت کرد و در هفت رشته رقبایش را شکست داد. این فیلم که سال گذشته به نمایش عمومی در آمد و در نهایت به فروشی ۷۲ میلیون دلاری در گیشه دست یافت، جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردان را برای سازندگانش به ارمغان آورد تا پس از وقفه‌ای دوازده ساله، مجموعه فیلم‌های «گودزیلا» بازگشتی کاملاً موفقیت‌آمیز و تمام‌عیار را تجربه کنند.

جایزه بهترین بازیگر مرد به کویچی ساتو برای ایفای نقش افسر پلیسی در تریلر معمایی «۶۴» (تاکاهیسا زیزی) رسید که مدت‌هاست فکر و ذکرش درگیر یک پرونده‌ قتل قدیمی است. ری میازاوا هم تندیس بهترین بازیگر زن را برای بازی در نقش مادری مبتلا به سرطان و رو به مرگ در درامی (با عنوان عجیبی که به نظر اصطلاح هم نمی‌آید!) «عشق او آب استحمام را به جوش می‌آورد»/ Her Love Boils Bathwater (ریوتا ناکانو) به دست آورد.

انیمیشن «نام تو» هم که بزرگ‌ترین موفقیت سال سینمای ژاپن بود، جوایز بهترین فیلم‌نامه، موسیقی و محبوب‌ترین فیلم را برنده شد. با این وجود جایزه بهترین انیمیشن به «در این گوشه‌ دنیا» رسید و از «سالی» کلینت ایستوود به عنوان بهترین فیلم خارجی‌زبان تقدیر شد.

  • ورایتی