هنروتجربه: دو فیلم «فصل شکار» و «عروس بیابان» از آرژانتین و «سگ‌ها» (Los Perros) از شیلی برای عرضه در سی‌ویکمین جشنواره فیلم‌های سینمای لاتین تولوز فرانسه (یا با عنوان کامل ۳۱st Toulouse Cinelatino Fest Films in Progress) انتخاب شدند. این رویداد سینمایی که در سال‌های گذشته به جایگاه ویژه‌‌‌ای دست یافته است و به عنوان دروازه‌ای برای ورود به جشنواره‌های بزرگ سال شناخته می‌شود؛ که با جشنواره کن در ماه مه آغاز می‌شوند.

سال گذشته از شش فیلم راه یافته به جشنواره تولوز، «مسیح نابینا» و «زمستان» به‌ترتیب به بخش رقابتی جشنواره‌های ونیز و سن سباستین راه پیدا کردند و «قلب مرا قورت نده، دختر تمساحی!» برای نمایش در جشنواره ساندنس برگزیده شدند. این رویداد که در روزهای ۲۳ و ۲۴ ماه مارس برپا می‌شود، چهار فیلم از کارگردانان زن و پنج فیلم اول را عرضه خواهد کرد.

«سگ‌ها» دومین فیلم بلند مارسِلا سِید است که پس از نمایش فیلم اولش با نام «تابستان ماهی پرنده» در بخش دوهفته‌ کارگردانان جشنواره کن، حسابی کنجکاوی‌برانگیز شده است. درام پدر و پسری «فصل شکار» که ماجراهایش در پاتاگونیا (منطقه‌ای در جنوب آرژانتین و شیلی) می‌گذرد، اولین فیلم بلند ناتالیا گاراگیولیای آرژانتینی است که فیلم کوتاهش با عنوان «یک‌شنبه‌ها» بخش دوهفته‌ کارگردانان کن را افتتاح کرد. «عروس بیابان» هم اولین فیلم دیگر فیلم‌سازان آرژانتینی سسیلیا آتن و والریا پیواتو است که پائولینا گارسیا در آن بازی کرده‌است، بازیگری که برای فیلم «گلوریا» برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره برلین شد. این فیلم هم داستان زن ۵۴ ساله‌ای را روایت می‌کند که به عنوان پیشخدمتی در بوئنوس آیرس در محل کارش می‌خوابد.

  • ورایتی